Plan rozwoju chińskich mediów internetowych

332

Zgodnie z ogłoszonym w niedzielę rządowym planem, Chiny mają zamiar pogłębić rozwój mediów internetowych, zachęcając do udostępniania odpowiednich stron i tworzenia nowych instytucji i grup medialnych, donosi China Daily.

Przedstawiony przez biura Komitetu Centralnego KPCh i Rady Państwa 13-ty plan pięcioletni (2016-2020), we fragmentach dotyczących rozwoju i reformy kultury, zobowiązuje do stopniowego stworzenia nowoczesnego systemu komunikacji do 2020 roku.

Ponadto, jako że jest to główny projekt „budowania frontów opinii publicznej” w trybie online, zostaną podjęte wysiłki na rzecz poprawy zdolności komunikacyjnych głównych serwisów informacyjnych i internetowych, a także stacji radiowych i telewizyjnych. Zostanie też opracowany system komunikacji w mobilnym Internecie, a wybrane strony będą promowane i udostępniane.

Władze udzielą również wsparcia głównym instytucjom medialnym w rozbudowywaniu stron internetowych i nowych mediów. Dodatkowo, zostaną zwiększone wysiłki w celu standaryzacji i ukierunkowania inwestycji w sektorze kultury internetowej z funduszami zarówno państwowymi, jak i prywatnymi.

W związku z tym istniejące przepisy dotyczące wiadomości i ich publikacji zostaną rozszerzone tak, by zawierały w sobie również regulacje dotyczące zarządzania mediami online.

W 13-letnim planie pięcioletnim można także przeczytać o planach utworzenia systemu wspierającego ochronę praw autorskich. Jak jest napisane, mechanizm licencjonowania stron informacyjnych powinien zostać ulepszony, a kontrola nad zbieraniem materiału i kopiowaniem danych również powinna zostać wzmocniona.

W celu zapewnienia porządku komunikacji, rząd zintensyfikuje zarządzanie wyszukiwarkami, narzędziami służącymi do szybkiej komunikacji oraz nowymi aplikacjami. Dodatkowo w pełni wyjaśniona zostanie kwestia, kto ponosi odpowiedzialność za treści rozpowszechniane za pośrednictwem mikroblogów oraz WeChata. Obiecane są także surowe kary za szerzenie w Internecie plotek, szkodliwych lub fałszywych informacji, stosowanie wymuszenia, a także tworzenie fałszywych instytucji medialnych lub podszywanie się pod dziennikarzy.

(ko)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here