Rosja blokuje chińską aplikację WeChat

1308

Rosyjski organ nadzorujący, Roskomnadzor, umieścił chińską aplikację WeChat, opracowaną przez firmę Tencent, na liście niedozwolonych stron internetowych. Dostęp do aplikacji został ograniczony na podstawie ustawy o informacjach, technologiach informacyjnych i bezpieczeństwie informacji. – „Składamy wnioski do iTunes oraz Google Play o zablokowanie aplikacji i czekamy na reakcje. Jeśli nie nastąpi blokada, dostęp do komunikatora będzie ograniczony przez dostawców usług telekomunikacyjnych” – powiedział Vadim Ampelonsky, przedstawiciel Roskomnadzor. Według oficjalnego stanowiska Tencent, firma spodziewała się blokady.

Prawo przyjęte w 2014 roku wymaga od zagranicznych komunikatorów, wyszukiwarek internetowych oraz portali społecznościowych przechowywania danych osobowych rosyjskich użytkowników wewnątrz Rosji. Witryny, które naruszają to prawo, są dodawane do czarnej listy i blokowane. Ustawa stała się przedmiotem krytyki ze strony wielu firm internetowych. Wśród wcześniej zablokowanych stron znalazł się serwis Linkedin, a także komunikatory Blackberry Messenger oraz Line.

W 2016 roku liczba aktywnych użytkowników WeChat wynosiła 889 milionów, czyniąc z aplikacji najpopularniejszy komunikator w Chinach. Oprócz usług komunikacyjnych, WeChat oferuje swoim użytkownikom wiele innych udogodnień, takich jak możliwość płatności przez aplikacje, umawianie wizyt lekarskich, składanie zamówień w restauracji lub wypożyczanie samochodów.

(no)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here