Japonia, Chiny i Korea Południowa sprzeciwiają się amerykańskiemu protekcjonizmowi

1833

Przedstawiciele ministerstw finansów Japonii, Chin i Korei Południowej ustanowili swe wspólne stanowisko w trójstronnym spotkaniu pod koniec kwietnia b.r. Oficjalna deklaracja zawiera zobowiązanie sprzeciwiania się wszelakim formom wspieranej przez prezydenta Stanów Zjednoczonych polityki protekcjonizmu.

Przedstawiciel Japonii przyznał, że Chińska delegacja była reprezentowana nie przez samego ministra finansów Xiao Jie, lecz jego zastępcę oraz wysokiego rangą urzędnika banku centralnego. Musiał on opuścić trójstronny szczyt i udać się na spotkanie związane z wyraźnym spadkiem cen towarów i akcji na chińskim rynku. Japoński delegat „nie sądzi, by to było niepoprawne”. Podkreśla również, że Tokijski rząd „rozumie zaistniałą sytuację” i nie odbiera jej jako czegoś o „głębszym znaczeniu dyplomatycznym”.

– „Zgadzamy się, iż handel jest jedną z najważniejszych metod ekonomicznego rozwoju, przyczyniającego się również do zwiększenia produktywności i stworzenia nowych miejsc pracy” – uczestnicy rozmów ogłosili swe wspólne stanowisko. – „Będziemy sprzeciwiać się wszelakim formom protekcjonizmu” – głosił również komunikat. Zawierał tym samym wers, który za sprawą presji Waszyngtonu, został usunięty z oświadczenia po ostatnim szczycie G20 w marcu.

Japońska strona zaproponowała utworzenie funduszu o wysokości 40 mld dolarów w dwustronnych wymianach między krajami Azji Południowo-Wschodniej. Działanie miałoby na celu zmniejszenie podatności regionu na wahania w kursie amerykańskiej waluty i zapewni rezerwę jenów na wypadek kryzysowych sytuacji finansowych.

Komunikat wygłoszony po trójstronnym spotkaniu informował również o spodziewanym wzroście azjatyckich gospodarek za sprawą cyklicznego wzrostu w produkcji i handlu. Przestrzega jednak przed potencjalnymi porażkami i zachęca organy decyzyjne do „wykorzystania wszystkich niezbędnych środków politycznych”, by osiągnąć silny, zrównoważony i inkluzywny rozwój.

– „Będziemy utrzymywać komunikację i współpracę między Chinami, Japonią i Koreą na wysokim poziomie, by poradzić sobie z możliwą niestabilnością finansową w kontekście zwiększonej niepewności na rynku globalnym i napięciami geopolitycznymi” – informował wspólny komunikat. Poinformowano również, że trzy kraje będą współpracować wewnątrz struktury G20 w nadziei na udany szczyt w Hamburgu.

Pracownik Chińskiego Ministerstwa Finansów potwierdził w rozmowie z agencją Reutersa, iż Xiao opuścił trójstronne spotkanie, jednak wyleciał do Japonii po południu, by wziąć udział w bilateralnych rozmowach zaplanowanych na sobotę. Oba kraje mają dyskutować o swojej współpracy ekonomicznej.

(rz)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here