Syria: Islamiści kapitulują w Barzeh

1973

W Damaszku osiągnięto porozumienie między stroną rządową, a islamskimi rebeliantami w dzielnicy Barzeh. Powstańcy zostaną przewiezieni autobusami do prowincji Idlib, a opuszczony teren przejdzie pod kontrolę wojsk rządowych.

Barzeh wraz z przylegającą dzielnicą Qabun to tereny na północny-wschód od centrum syryjskiej stolicy. Znajdują się one pod kontrolą islamistycznych ugrupowań Hayat Tahrir ash-Sham i Jaish al-Islam. Hayat Tahrir ash-Sham to dawna syryjska Al-Kaida. Organizacja jest uważana zarówno przez Rosję jak i USA za terrorystyczną. Jaish al-Islam to z kolei islamistyczna grupa wspierana przez Arabię Saudyjską, która dąży do wprowadzania w Syrii ustroju opartego na prawie szariatu.

Tereny te są oblegane przez armię syryjską. Od marca 2017 trwają tam intensywne walki między islamistami, a wojskami rządowymi i ich sojusznikami. Rebelianci z dzielnicy Jobar w Damaszku podjęli w marcu ofensywę, mającą na celu odblokowanie oblężonego Barzeh i Qabun. Została ona jednak powstrzymana przez Syryjską Armię Arabską (SAA), która dąży do spacyfikowania obleganych terenów.

Rządowa telewizja podała nad ranem informacje o rozpoczęciu ewakuacji. W internecie pojawiają się też pierwsze zdjęcia. Wraz z rozpoczęciem ewakuacji SAA wstrzymała działania zbrojne w przylegającym Qabun, gdzie jeszcze wczoraj trwały starcia z rebeliantami.

Jest to element polityki rządu polegającej na zabezpieczaniu terenów dookoła Damaszku bez konieczności przeprowadzania działań zbrojnych w zurbanizowanym terenie. Wcześniej podobne ewakuacje zostały przeprowadzone w Mu’addamiyat, Qudsayai, Wadi Barada oraz w Zabadani i Madaya. Ponadto w ostatnich dniach zawarto w Astanie porozumienie o utworzenie „stref deeskalacji”, które obejmuje także syryjską stolicę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here