W Jemenie grozi wybuch epidemii cholery

1556

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że w ogarniętym wojną domową Jemenie 34 osoby zmarły na cholerę w ciągu ostatnich dwóch tygodni. 

Wedle danych podanych przez WHO, między 27 kwietnia a 7 maja odnotowano 2022 przypadki zachorowań, które mogą być zidentyfikowane jako cholera. Od października zarażonych zostało ponad 26 tysięcy ludzi.

W Jemenie obecni są również wolontariusze organizacji Lekarze Bez Granic (MSF). Od 30 marca MSF miała ponad 780 pacjentów zarażonych cholerą, a ich liczba wciąż rośnie. W samej stolicy kraju – Sanie, odnotowano około 310 przypadków zachorowań na cholerę.

„Jesteśmy poważnie zaniepokojeni tym, że choroba zaczyna się rozprzestrzeniać poza kontrolą.” powiedział Shinjiro Murata, głowa misji MSF w Jemenie. Twierdzi on, że potrzeba niezwłocznie wesprzeć placówki lecznicze i społeczności dotknięte cholerą oraz zwiększyć pomoc humanitarną aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby.

Przyczyną zachorowań Jemeńczyków jest złej jakości woda, której stan pogorszył się wraz z ostatnimi opadami deszczu. Spływająca deszczówka niosła ze sobą różnego rodzaju odpady, które zanieczyściły studnie oraz inne punkty z których mieszkańcy Jemenu czerpią wodę. Dodatkowo coraz cieplejsza pogoda sprawia, że zaczynają panować dobre warunki dla rozwoju patogenów wywołujących cholerę.

Cholera rozwija się w środowisku wodnym. Przenoszona jest przez zanieczyszczoną wodę lub żywność. Objawami choroby są biegunka i wymioty, a brak odpowiedniej opieki nad chorym może prowadzić do śmierci.

Infrastruktura medyczna w Jemenie jest w stanie krytycznym: mniej niż 45% punktów medycznych w kraju jest w pełni funkcjonalna. Ponad 300 szpitali i obiektów leczniczych innego typu zostało zniszczonych bądź uszkodzonych w ogniu walk między siłami popierającymi prezydenta Abdrabbuha Mansura Hadiego a buntownikami.

Wojna domowa w Jemenie zaczęła się w marcu 2015 roku. Stronami w konflikcie są siły rządowe wspierane przez ościenne państwa arabskie przeciwko którym walczy część jemeńskiej armii popierającej byłego prezydenta Alego Abd Allaha Saliha i sprzymierzeni z nimi bojownicy z szyickiego (zajdyckiego) ruchu Huti. Część terenów jemeńskich jest również kontrolowana przez Al Kaidę.

MSZ

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here