Japonia deklaruje 40 mln $ dla Azjatyckiego Banku Rozwoju

1931

Podczas corocznego spotkania przedstawicieli Azjatyckiego Banku Rozwoju, które odbyło się w sobotę w Yokohamie, Minister Finansów Japonii obiecał dodatkową dotację celową.

Taro Aso ogłosił wpłatę 40 mln dolarów na rzecz inwestycji infrastrukturalnych w krajach rozwijających się. Zgodnie z założeniem, kapitał ma w ciągu dwóch lat trafić do nowo powstałego funduszu powierniczego, którego celem jest usprawnienie funkcjonowania projektów powiązanych z energią odnawialną oraz transportem i komunikacją. 

Tegoroczny – już pięćdziesiąty – szczyt ADB (Asian Development Bank) odbył się pod hasłem: Wspólnie budując dobrobyt Azji. Chęć inwestowania w nowoczesne rozwiązania i ciągły postęp technologiczny jest widoczna na każdym kroku.

Poprawianie jakości infrastruktury jest istotne w realizowaniu zrównoważonego wzrostu gospodarczego. Japonia wspiera inicjatywy ADB, które włączają zaawansowane technologie w planowane projekty – Taro Aso

Reprezentanci 67 gospodarek (w tym 48 z regionu Azji i Pacyfiku) dyskutowali o przepływie kapitału, zagrożeniach dla stabilności finansowej oraz wspólnych działaniach podjętych na rzecz polepszenia sytuacji krajów członkowskich. Przewodniczący ADB, Takehiko Nakao, zaznaczył udział Banku w finansowaniu dotacji dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz zaangażowanie w problemy społeczne – ubóstwo, zmiany klimatyczne, kwestię starzejących się społeczeństw oraz rosnących nierówności pomiędzy mniejszościami.

Postanowiono kolejne zadania, wynikające z aktualnych potrzeb obywateli. Wśród nich można wymienić zwiększenie funduszy dla organizacji walczących z dyskryminacją kobiet oraz mających na celu walkę z chorobami zakaźnymi.

Jak donosi The Japan Times, Azjatycki Bank Rozwoju zamierza współpracować z powołanym z chińskiej inicjatywy Azjatyckim Bankiem Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Zaplanowano już dwa pierwsze projekty AIIB współfinansowane przez ADB. Jeden z nich ma dotyczyć budowy dróg w Pakistanie, a drugi pozyskiwania gazu ziemnego w Bangladeszu.

(kn)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here