Minister Masahiro Imamura zdymisjonowany za wypowiedź dot. tsunami z 2011 roku

331

Masahiro Imamura, minister nadzorujący rekonstrukcję terenów zniszczonych przez tsunami z 2011 r. oraz katastrofę atomową w Fukushimie, złożył w środę rezygnację po tym, jak powiedział, iż lepiej się stało, że katastrofa dotknęła północno-wschodni region (Tohoku), a nie Tokio.

Masahiro Imamura podał się do dymisji z powodu tego, iż we wtorek, mówiąc o trzęsieniu ziemi o magnitudzie 9.0, które spowodowało tsunami i doprowadziło do śmierci bądź zaginięcia blisko 20 000 ludzi, powiedział: „Stało się lepiej, że wydarzyło się to na północnym wschodzie”, ponieważ gdyby uderzyło w okolice Tokio, poskutkowałoby „olbrzymią ilością” szkód finansowych. Minister wydawał się nie wiedzieć, iż powiedział coś niewłaściwego. Później za swoje słowa przeprosił, podkreślając, iż chodziło mu jedynie o nieporównywalnie większe koszta rekonstrukcji w przypadku, gdyby to stolica została trafiona.

„Wczoraj Minister Imamura w przemówieniu wygłosił niezwykle nieodpowiednie komentarze, które boleśnie zraniły uczucia ludzi z rejonów dotkniętych katastrofą” – premier Shinzō Abe powiedział reporterom po tym, jak otrzymał list z rezygnacją Masahiro Imamury.

„Ja, jako premier, ponoszę odpowiedzialność za mianowanie go na stanowisko. Z całego serca przepraszam ludzi za jego zachowanie” – dodał premier, który następnie na zwolnione stanowisko mianował Masayoshi’ego Yoshino.

Sytuacja ta miała miejsce kilka tygodni po tym, jak podczas konferencji prasowej Imamura podniósł głos na niezależnego dziennikarza. Były już minister został skrytykowany za słowa, iż osoby, które opuściły rejony w okolicy Fukushimy po katastrofie z elektrownią atomową, a nie znajdowały się one w obszarach objętych ewakuacją, powinny wziąć „odpowiedzialność za swoje działania”. Za podniesienie głosu Imamura przeprosił.

Nie tylko premier Abe zareagował na słowa swojego ministra. Internauci pod hashtagiem #Tohokudeyokatta („Dobrze, że to wydarzyło się w Tohoku”) komentują bardzo pozytywnie region Tohoku, często dołączając zdjęcia scenerii tego obszaru. Początkowo wpisy krytykowały Imamurę, jednak szybko zmieniły swój charakter i obecnie ciężko szukać tam wypowiedzi nacechowanych negatywnie.

W ostatnich miesiącach wiele gaf i skandali dotknęło rządzącą Partię Liberalno-Demokratyczną (LDP).  Pod koniec kwietnia b.r. wiceminister ekonomii, handlu i przemysłu (Toshinao Nakagawa) złożył rezygnację z powodu domniemanych przygód pozamałżeńskich. W międzyczasie minister sprawiedliwości Katsutoshi Kaneda wielokrotnie słabo radził sobie z odpowiadaniem na pytania opozycji dotyczącymi kontrowersyjnej ustawy, która umożliwiałaby karanie za samo planowanie popełnienia niektórych przestępstw. Rzekomo jest to związane ze zwalczaniem terroryzmu (warto wspomnieć, że ostatni większy incydent terrorystyczny w Japonii miał miejsce w 1995 roku). Mimo to, poparcie dla LDP nadal oscyluje w okolicy 50%.

(so)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here