Premier Abe – Prezydent Moon: pierwsza rozmowa na temat „kobiet pocieszycielek”

1581

11 maja premier Japonii, Shinzō Abe oraz dopiero co wybrany prezydent Korei Południowej, Moon Jae-in odbyli pierwszą telefoniczną rozmowę, podczas której jasno określili swoje, różniące się od siebie, stanowiska dotyczące spornej kwestii „kobiet pocieszycielek”.

Podczas 25-minutowej rozmowy przywódca Japonii poruszył kwestię potrzeby zaimplementowania przez Koreę Południową ustaleń porozumienia dotyczącego tego tematu z grudnia 2015 r.

„Porozumienie Japonii i Korei Południowej było mocno chwalone przez społeczność międzynarodową i ważne jest, aby podejmować działania w sposób odpowiedzialny” – miał powiedzieć premier Abe.

Zaprzysiężony dzień wcześniej prezydent Moon odpowiedział, że opinia publiczna mocno krytykuje porozumienie:

„Prawda jest taka, iż większość obywateli Korei Południowej nie zaakceptowała tego emocjonalnie”

Moon wskazał również na problem, który jego zdaniem zasadniczo utrudni szybkie usunięcie pomników upamiętniających kobiety pocieszycielki sprzed japońskiej ambasady w Seulu oraz konsulatu w Pusanie. Problemem tym jest fakt, iż instalacje te zostały postawione przez prywatne grupy i rząd ma bardzo ograniczone pole manewru w tej sprawie. Pisaliśmy o tym na Pulsie Azji jeszcze przed wyborami w Korei Południowej.

Zgodnie z umową zawartą pod koniec 2015 roku, Seul ustanowił fundację, mającą na celu wdrażać programy pomocy dla „kobiet pocieszycielek”, na której rzecz japoński rząd przeznaczył do tej pory miliard JPY (około 8.8 miliona USD).

Tokio zwróciło się z prośbą do rządu Korei Południowej, aby ten usunął statuę znajdującą się w ich stolicy. Miał to być warunek konieczny, żeby Japonia płaciła na rzecz fundacji i wydawało się, że strona koreańska go zaakceptowała. Jednak pomnik jak stał, tak stoi.

Moon zasygnalizował też konieczność renegocjacji samej umowy z 2015 r: „Biorąc pod uwagę powszechne emocje i rzeczywistość w Korei Południowej związane z tym tematem, obie strony powinny dążyć (do rozwiązania tego problemu)”.

Od samego początku, jeszcze zanim został prezydentem, Moon Jae-in był jednym z czołowych krytyków porozumienia z 2015 r., a w trakcie swojej kampanii wyborczej informował, iż będzie chciał ponownych negocjacji.

„Kobiety pocieszycielki” to japoński eufemizm określający kobiety (z których większość była Koreankami), które zostały zmuszone przez armię Cesarstwa Japonii do świadczenia usług seksualnych żołnierzom w czasie okupacji w latach 1910-45 oraz Wojny na Pacyfiku i w Azji Południowo-Wschodniej.

(so)

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here