Tajlandia grozi pozwaniem Facebooka w odpowiedzi na posty przeciwko monarchii

1460

Rząd żąda usunięcia 131 postów, które uznaje za nielegalne i żąda odszkodowania.
Facebookowi grozi pozew ze strony rządu Tajlandii, jeżeli nie zgodzi się na usunięcie postów krytykujących monarchę.

Kraj ma surowe prawo chroniące rodzinę królewską przeciwko publicznej krytyce. Ci, którzy przyczynią się do zniesławienia monarchii mogą spędzić nawet do 15 lat w więzieniu.

Rząd dał Facebookowi czas do przyszłego tygodnia by usunął nielegalne posty i żąda odszkodowania od portalu społecznościowego, jeśli ten odmówi współpracy.

Więcej niż 100 osobom, które publikowały, udostępniały i lubiły posty krytykujące monarchię, zostały przedstawione zarzuty.

Takorn Tantasith, sekretarz generalny Krajowej Radiofonii i Telewizji (NBTC) w Tajlandii, powiedział w wywiadzie do Bangkok Post: “Nawet jeśli pozostanie jedna, niedozwolona strona, od razu podejmiemy kroki prawne wobec Facebooka.

“Wszyscy muszą dostosować się i surowo przestrzegać tajskie prawo”.

Komisja Krajowej Radiofonii i Telewizji pochwaliła Facebook za usunięcie 178 z 309 postów, które zostały uznane za nielegalne, ale domaga się wyjaśnienia czemu reszta postów jeszcze nie zniknęła.

W tym tygodniu portal społecznościowy zablokował kontrowersyjne wideo, na którym król Tajlandii ubrany w nieoficjalny strój, pokazuje swoje tatuaże.

Upublicznione wideo z królem Maha Vajiralongkorn Bodindradebayavarangkun w centrum handlowym rozwścieczyło tajskie władze, które od razu nakazały Facebookowi je usunąć.

W styczniu tajski spawacz został skazany na więcej niż 11 lat więzienia za krytykowania rodziny królewskiej w serii postów internetowych. Miesiąc później, aktywista zajmujących się obroną praw ludzkich został postawiony przed sądem za szerzenie obraźliwego wizerunku króla.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i Amnesty International  wielokrotnie krytykowały surowe prawo za obrazę majestatu, które obowiązuje w Tajlandii.

 

Źródło:thailand-facebook-anti-monarchy-posts-lawsuit-sue-military-government-king-maha-a7731846.html

Opracowała: mk

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here