Lojaliści nacierają na Pustyni Syryjskiej

1408

Syryjska Armia Arabska (SAA) rozpoczęła ofensywę w południowej części kraju. Celem jest zabezpieczenie granicy z Jordanią oraz odblokowanie autostrady Damaszek-Bagdad. Wznowiono także działania przeciwko ISIS we wschodnim Aleppo.

Wojska rządowe prowadzą natarcie na Pustyni Syryjskiej. Lojalistom udało się już zająć strategicznie ważne skrzyżowanie Zaza na autostradzie Damaszek-Bagdad i okoliczne tereny. SAA prowadzi działania zarówno przeciwko Państwu Islamskiemu obecnemu na tych terenach, jak i tzw. Nowej Armii Syryjskiej (NSA, New Syrian Army). Są to grupy umiarkowanych rebeliantów, wspierane przez Jordanię i USA w walce z ISIS. Operują one przy granicy syryjsko-jordańskiej.

Tymczasem we wschodniej części prowincji Aleppo armia syryjska wznowiła działania przeciwko ISIS. Operacja została przerwana w marcu 2017 w związku z ofensywą rebeliantów w prowincji Hama. Wtedy oddziały SAA walczące z ISIS w Aleppo zostały przerzucone do Hamy, gdzie udało im się powstrzymać postępy islamistów.

Wraz ze wznowieniem działań lojalistom udało się zająć bazę lotniczą Jirah. Ostatnim bastionem ISIS w rejonie jest położone na południe od Jirah miasto Maskana. Wszystko wskazuje na to, że wojska rządowe kontynuują natarcie w tym kierunku.

JS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here