Przegląd filmów indonezyjskich w IBiDW UJ

600

W odpowiedzi na coraz bardziej dynamiczny rozwój kina w Azji Południowo-Wschodniej Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ wraz z Ambasadą Republiki Indonezji postanowili zorganizować majowy Przegląd Filmów Indonezyjskich.

Zróżnicowanie i bogactwo współczesnej indonezyjskiej kinematografii zostanie przedstawione na przykładzie trzech zupełnie różnych dzieł filmowych.
Cykl rozpoczął się dynamicznym kinem akcji -„Merantau”, który bardzo pozytywnie zaskoczył przybyłych widzów. Następny seans zabierze widzów w niepokojący
świat dzięki thrillerowi „Martwy Czas: Kala”, a przegląd zakończy wyciszony dramat „Fotografia”. Wszystkie pozycje zaliczają się do nowego nurtu, który rozpoczął się w indonezyjskim kinie w 1998 roku. Większa swoboda twórcza i lepsze warunki pracy sprawiły, że reżyserzy Gareth Evans, Joko Anwar oraz Nan Triveni Achnas włączyli do swoich dzieł świeże inspiracje z całego świata, nie tracąc przy tym lokalnego kontekstu.

Każdy film zostanie poprzedzony prelekcją dr Agnieszki Mikrut-Żaczkiewicz z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, specjalizującej się w kinie Dalekiego Wschodu oraz Simony Sienkiewicz, doktorantki na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ,
która naukowo zajmuje się różnymi aspektami Indonezji.

Podczas każdego pokazu będzie również istniała możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, a w szczególności nowym modułem dotyczącym Azji Południowo-Wschodniej z nauką języka indonezyjskiego lub wietnamskiego.

Harmonogram pokazów:
11 maja, 18:00 – Merantau (134′) reż. Gareth Evans
18 maja, 18:00 – Martwy Czas: Kala (103′) reż. Joko Anwar
25 maja, 18:00 – Fotografia (94′) reż. Nan Triveni Achnas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here