Sprawiedliwość dla ofiar gwałtów w Indiach

1261

4 maja Sąd Najwyższy w Mumbaju odrzucił apelację 20 oskarżonych w sprawie Bilkis Bano i podtrzymał dla nich wyrok dożywocia. Karę poniosą również policjanci i lekarze, którzy manipulowali materiałem dowodowym. Oddalona została apelacja Centralnej Agencji Śledczej o wyrok śmierci dla trzech oskarżonych.

Najwyższego wymiaru kary nie uniknęli oskarżeni w głośnej sprawie Nirbhaji, która 5 lat temu wstrząsnęła Indiami. 5 maja w Delhi Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok śmierci dla czterech mężczyzn, którzy 16 grudnia 2012 roku dopuścili się brutalnego gwałtu na 23-letniej Dźjoti Singh Pandej (Jyoti Singh Pandey). Kobieta zmarła dwa tygodnie później z powodu ciężkich obrażeń.

Skazani usłyszeli, że brutalna, barbarzyńska i diaboliczna natura ich zbrodni wstrząsnęła sumieniem ludzkości i że zasłużyli na ostateczną karę, a dobre zachowanie i skrucha po tym czynie nie mogą być uznane za czynniki łagodzące. Werdykt został przyjęty na sali sądowej głośnym aplauzem.

Skazani mogą jeszcze odwołać się od wyroku Sądu Najwyższego, ale szansa na zmianę decyzji jest nikła. Ostatnią możliwością jest szukanie ułaskawienia od prezydenta.

Indie obserwują niepokojący wzrost zbrodni dokonywanych na kobietach. W roku 1995 zarejestrowano 14 tysięcy przypadków gwałtów, w 2015 roku liczba ta wynosiła aż 35 tysięcy. Sąd Najwyższy wyraził nadzieję, że werdykt w sprawie Nirbhaji zainicjuje masowy ruch, który zakończy przemoc i uczuli ludzi na kwestię równości płciowej. Zdaniem sędziny R. Banumathi surowe prawo i kary mogą okazać się niewystarczające, aby zwalczyć wzrastającą liczbę zbrodni na kobietach. By pojawił się szacunek do kobiet i dla zapewnienia sprawiedliwości płciowej w kraju potrzebna jest zmiana nastawienia i sposobu myślenia społeczeństwa.

(kk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here