Trzęsienie ziemi w zachodniej części Chin

1508

W czwartek (11.05) zachodnią część Chin nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 5,5 stopnia w skali Richtera, donosi China Daily. Miało ono miejsce w okręgu Taxkorgan, mieszczącym się w Regionie Autonomicznym Xinjiang Ujgur. W wyniku katastrofy zmarło 8 osób, natomiast 23 zostały ranne.

Graniczący z Pakistanem, Afganistanem i Tadżykistanem Taxkorgan znajduje się około 1250 kilometrów od stolicy regionu – Urumqi. Epicentrum o głębokości około 8 kilometrów odnotowano w południowo-wschodniej części płaskowyżu Pamir. Trzęsienie miało miejsce o godzinie 5:58 czasu pekińskiego, natomiast do godziny 13 zarejestrowano jeszcze 121 dodatkowych wstrząsów.

Katastrofa dotknęła ponad 12 000 osób, z których 10 000 zostało przeniesionych do bezpiecznych miejsc. Największe zniszczenia odnotowano w wiosce Quzgun, gdzie zburzonych lub poważnie uszkodzonych zostało ponad 1500 domów oraz zabitych lub zranionych 820 zwierząt hodowlanych.

Ministerstwo Spraw Obywatelskich i Krajowa Komisja Zmniejszania Katastrof uruchomiły procedury reagowania kryzysowego na poziomie IV, czyli najniższym w systemie. Obejmuje on 24-godzinne monitorowanie miejsca, codzienne raporty o szkodach oraz zapewnienie środków pieniężnych i materiałów pomocniczych niezbędnych do naprawienia zniszczeń.

W związku z tym na miejsce zostały wysłane ekipy ratownicze, która dostarczyły koce, płaszcze, śpiwory, namioty, rozkładana łóżka, stoły i krzesła. Przydzielono też środki na odbudowę zniszczeń w wysokości 100 000 juanów (15 tysięcy dolarów).

(ko)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here