Ustępujący gubernator Dżakarty skazany na dwa lata więzienia za bluźnierstwo

911

Sąd w Dżakarcie skazał Basukiego „Ahoka” Tjahaję Purnamę na dwa lata bezwzględnego więzienia za bluźnierstwo, którego polityk miał dokonać powołując się na werset z Koranu w trakcie swojej kampanii wyborczej. Zaraz po ogłoszeniu wyroku Ahok trafił do aresztu. Prokuratorzy domagali się dla niego kary półtora roku więzienia w zawieszeniu, więc tak surowy wyrok okazał się sporym zaskoczeniem.

Już od października konserwatywni muzułmanie w masowych protestach domagali się uwięzienia Ahok. Jeden z prawników gubernatora, Rian Ernest twierdzi, że taka masowa mobilizacja dla wymierzenia kary może stać się precedensem i w przyszłości dotknąć innych urzędników.

Ubiegający się o reelekcję na stanowisko gubernatora Ahok, chrześcijanin o chińskich korzeniach, w kwietniu przegrał wybory z Aniesem Baswedanem, muzułmaninem popieranym także przez środowiska konserwatywne. Przez wielu obserwatorów taki wynik został odebrany jako wzrost poparcia społeczeństwa dla sił politycznych związanych z radykalnym islamem.

Tymczasem dzień przed wydaniem kontrowersyjnego wyroku rząd indonezyjski ogłosił plan zdelegalizowania ugrupowania muzułmańskiego Hizbut Tahrir Indonesia, które w kampanii wyborczej popierało Aniesa Baswedana.  HTI opowiada się m.in. za wprowadzeniem kalifatu indonezyjskiego.  Indonezyjski minister ds. bezpieczeństwa Wiranto poparł tę decyzję potwierdzając, że działalność HTI zagraża jedności narodowej.

Sytuacja w Indonezji po aresztowaniu Ahoka i ogłoszeniu przez rząd planu delegalizacji HTI jest napięta. Zwolennicy modernistycznego i tradycjonalistycznego islamu organizują liczne protesty i happeningi w stolicy. Prezydent Joko Widodo wezwał do uspokojenia nastrojów, jednak jego apel dla poszanowania decyzji sądu został odebrany negatywne przez większość zachodnich oraz lokalnych mediów.

 

opracowała (es)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here