Amerykańskie bazy wojskowe na Okinawie ciągle dzielą mieszkańców

472

54% mieszkańców Okinawy czuje się dyskryminowanych i pokrzywdzonych z powodu bliskiej obecności wojsk amerykańskich, innego zdania jest 38% badanych. Badania na próbie 2 tys. osób zleciła gazeta Asahi Shinbun.

Badani odpowiadali także na pytanie, co ich zdaniem jest największym wyzwaniem dla Prefetury Okinawa. 33% wybrało „problemy związane z obecnością baz wojskowych”, 28% – „rozwój w takich polach jak edukacja i dobrobyt”, 19% opowiedziało się za „rozwojem ekonomicznym”.

Opinie na temat obecności amerykańskich baz wojskowych na Okinawie nieznacznie wzrosły w stosunku do poprzednich, przeprowadzonych w 2013 r. Wówczas 49% badanych odpowiedziało, że obecność wojsk amerykańskich jest przyczyną dyskryminacji mieszkańców tej wyspy. Analogiczne badanie z kwietnia 2012 r. wykazało, że co drugi Okinawiańczyk czuł się pokrzywdzony.

Najnowsze badanie zostało przeprowadzone przed 45 rocznicą ponownego przyłączenia Okinawy do terytorium japońskiego, która przypada 15 maja.

Na Okinawie stacjonuje 70% wszystkich wojsk amerykańskich w Japonii. Wyspa ma duże znaczenie strategiczne ze względu na bliskość Pyongyangu, Seulu, Tajpej oraz Pekinu.

(ap)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here