Hezbollah wycofa swoje siły z granicy libańsko-syryjskiej

1246

Lider Hezbollahu Hassan Nasrallah oświadczył w przemówieniu telewizyjnym, że szyickie ugrupowanie rozbroiło swoje pozycje wzdłuż granicy z Syrią, a kontrolę nad terenem przekaże dla libańskiej armii.

Bojownicy Hezbollahu do tej pory obsadzali część terenów przygranicznych. aby chronić miejscową ludnością przed atakami sunnickich ekstremistów z Syrii. Od 2013 roku Hezbollah walczy po stronie rządowej w konflikcie syryjskim przeciwko fundamentalistom islamskim z ISIS i innych grup dżihadystycznych.

Sekretarz generalny Partii Boga ostrzegł ponadto przed kolejnym konfliktem z Izraelem, dodając że Hezbollah zdolny jest przenieść ciężar walk na terytorium przeciwnika, mówiąc że: [Izrael] obawia się przyszłej konfrontacji… i wie, że może ona mieć miejsce na okupowanych terytoriach palestyńskich.

Przywódca szyickiej organizacji dodał również, że w razie konfliktu z Izraelem: nie będzie miejsca, które jest poza zasięgiem rakiet czy butów bojowników ruchu oporu.

Hezbollah jest jedyną libańską partią polityczną posiadającą własne siły zbrojne. Organizacja jest uznawana przez Izrael, USA i Unię Europejską za terrorystyczną. Powstała ona w latach 80 i przeprowadzała ataki na wojska izraelskie okupujące południowy Liban. W roku 2006 miał miejsce nierozstrzygnięty konflikt zbrojny Partii Boga z Izraelem, od tego czasu obydwie strony przygotowują się do kolejnej wojny. Kwestia statusu bojowników Hezbollahu stanowi od lat zapalny problem libańskiej polityki.

JS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here