Chińska firma transportowa inwestuje w Kazachstanie w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku

1968

Chińska firma COSCO Shipping planuje inwestować w specjalnej strefie ekonomicznej (Khorgos Eastern Gate SEZ) na granicy kazachsko-chińskiej, ponieważ zamierza zwiększyć inwestycje w państwach zaangażowanych w Nowy Jedwabny Szlak.

Oficjalnie inicjatywa Pasa i Szlaku, ujawniona w 2013 roku, została nagłośniona przez Chiny jako sposób na zwiększenie globalnego rozwoju, poprzez rozszerzenie współpracy między Azją, Afryką, Europą i innymi kontynentami, przy wsparciu miliardowych inwestycji na infrastrukturę.

Umowa między COSCO Shipping  i kazachską firmą kolei państwowych została podpisana w poniedziałek (15.05.2017r). Xu Lirong, prezes COSCO Shipping, odmówił komentowania wartości inwestycji, ale powiedział, że chiński port Lianyungang również zamierza zainwestować w projekt na zachodniej granicy Chin. Skomentował również, że ma być to węzeł przeładunkowy do przewozu towarów transportowanych koleją z Chin do Europy.

Khorgos Eastern Gate SEZ została założona przez rząd kazachski w 2011 roku w celu zwiększenie eksportu krajowego. Zajmuje 600 ha terenu, na którym znajduje się suchy port, strefy logistyczne i produkcyjne. Jest to również jeden z centralnych węzłów komunikacyjnych łączących Chiny i Europę.

Xu powiedział również, że firma planuje zwiększyć inwestycje w krajach zaangażowanych w inicjatywę Pasa i Szlaku, oraz że firma uważa, że ma obowiązek zapewnić płynny przepływ handlowy wzdłuż krajów zaangażowanych w inicjatywę.

(as)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here