Fresk błękitnego smoka w starożytnym grobowcu Kitora

425

Mieszkańcy i turyści mogą zwiedzać salę w starożytnym grobowcu w prefekturze Nara, w której znajduje się fresk przedstawiający niebieskiego smoka. Renowacja grobowca Kitora trwała 10 lat. Zabytek znajduje się w Asuce, jego powstanie datuje się na przełom VII i VIII w.

Błękitny Smok jest jednym z czterech chińskich mitycznych bóstw ochronnych związanych z kierunkami świata. Symbolizuje wschód, drewno i wiosnę. Pozostałe bóstwa to Czarny Żółw (północ, zima, woda), Biały Tygrys (zachód, jesień, metal), Czerwony Feniks (południe, lato, ogień). Ich przedstawienia pojawiają się często na ścianach starych grobowców w Chinach i Korei.

Najsłynniejszym i najbardziej kontrowersyjnym japońskim zabytkiem, który ma na ścianach wizerunki czterech bóstw, jest Takamatsuzuka w prefekturze Nara z okresu Asuka. Jego malowidła naścienne, zwłaszcza przedstawienia kobiet, wskazują na silne powiązania z Koreą (królestwem Koguryo). Na suficie zabytku znajduje się mapa gwiezdna inspirowana starożytnymi chińskimi odkryciami. Wg specjalistów, to najstarsze zachowane przedstawienie nocnego nieba na świecie.

Grobowiec Kitora został odkryty w 1983 r. Renowację bezcennych malowideł rozpoczęto w 2007 r. z powodu zalegającej na ścianach warstwy błota, pleśni i grzybów. Prace ukończono w grudniu ub.r. Turyści mogą podziwiać błękitnego smoka tylko od 14 maja do 11 czerwca. Konieczna jest rezerwacja.

(ap)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here