Korea Północna przeprowadza kolejny test rakiet balistycznych

821

Korea Północna po raz kolejny przeprowadziła test rakiety balistycznej. Po przeleceniu 700 km pocisk wpadł do Morza Japońskiego między południowokoreańskim a japońskim wybrzeżem.

Wg specjalistów z Korei Południowej oraz Japonii, pocisk osiągnął wysokość 2000 km, a jego test jest obecnie analizowany przez ekspertów z USA i Korei Południowej. Rakieta doleciała wyżej i dalej niż pocisk średniego zasięgu, którego udany test przeprowadzono w lutym, co sugeruje nowy typ pocisku. Powszechnie uważa się, że Korea Północna (KRLD) opracowuje rakiety międzykontynentalne, których zasięg przekracza 6000 km. Jak można przeczytać na stronie The Japan news, według Jonathana McDowella z Centrum Astrofizyki Harvard Smithsonian, wystrzelona rakieta może być nowym typem pocisku dalekiego zasięgu.

Pocisk spadł niedaleko rosyjskiego terytorium, co wzbudziło niepokój władz Rosji. System obrony powietrznej został postawiony w stan gotowości bojowej w celu uniknięcia możliwych incydentów. Władimir Putin w czasie testu przebywał w Pekinie i podczas rozmów z prezydentem Xi Jingpingiem, omawiał również kwestię Korei Północnej. Wyraził zaniepokojenie postępowaniem władz KRLD. Jak podaje portal Onet.pl, według szefa komisji obrony Rady Federacji Wiktora Ozierowa wzrost napięcia powodowany jest manewrami wojskowymi przeprowadzonymi przez USA i Koreę Południową w niewłaściwym czasie.

Nowo wybrany prezydent Korei Południowej Moon Jae-in, który niedawno objął urząd, wyrażał nadzieję, na pogłębienie dialogu z Koreą Północną. Jak podaje BBC, przeprowadzony test nazwał „nierozważną prowokacją” i podkreślił, że jest gotowy na rozmowy, jeśli zaistnieją odpowiednie warunki , a nastawienie KRLD ulegnie zmianie. Prezydent USA Donald Trump, zaniepokojony wystrzeleniem nowego typu pocisku, nawoływał do zaostrzenia sankcji w stosunku do KRLD i niedopuszczenia do opracowania rakiet dalekiego zasięgu.

 

(aż)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here