Lokalne wybory w Nepalu

304

W niedzielę w Nepalu odbyły się wybory lokalne, w których prawie 50 000 kandydatów rywalizowało o różne pozycje. Są to pierwsze demokratyczne wybory na lokalnym szczeblu od 20 lat.

Lokale wyborcze zostały zamknięte o godzinie 17:00. W jednym z nich doszło do strzelaniny, w wyniku której jedna osoba poniosła śmierć, jednakże poza tym incydentem głosowanie przebiegało spokojnie. Według Komisji Wyborczej w głosowaniu wzięło udział 71% uprawnionych. Wysoka frekwencja nie obejmuje jednak ludzi młodych – według ankiet aż 75% ludzi poniżej 25 roku życia nie wzięło udziału w głosowaniu.

Urny z kartami wyborczymi zostały przetransportowane do Katmandu i kilku dystryktów w trzech prowincjach Nepalu. Głosy zaczną być liczone w niedzielę lub w poniedziałek, nie jest jednak znany czas ogłoszenia ostatecznych wyników. Mimo transportu urn helikopterami z geograficznie problematycznych części Nepalu liczenie głosów może się przeciągnąć – w dużej mierze z powodu ogromnej ilości kandydatów. W samym Katmandu – największym okręgu wyborczym Nepalu – karta do głosowania miała ok. metra długości, by pomieścić 878 chętnych na różne stanowiska – od burmistrzów i ich zastępców po członków okręgów. Dodatkowym utrudnieniem jest rozdzielenie wyborów na 2 fazy z powodu niepokojów na południu kraju w obszarach, graniczących z Indiami. W tym właśnie rejonie mniejszość etniczna Madhesi (z nepalskiego: मधेशी) odmawia udziału w wyborach, dopóki nie zostanie wprowadzona poprawka do Konstytucji, która miałaby znieść zarzucane Nepalowi marginalizowanie prawne tej grupy.

Niezależnie jednak od komplikacji związanych z wyborami i niskiej frekwencji osób młodych jest to bez wątpienia przełomowy moment dla nepalskiej polityki. To także duży krok w stronę demokracji, który może przynieść duże zmiany dla tego kraju.

(mb)

Źródła:
1. http://abcnews.go.com/International/wireStory/nepalese-vote-1st-local-elections-20-years-47398444
2. http://www.aljazeera.com/news/2017/05/nepal-votes-local-elections-20-years-170514041324775.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here