Tajscy ekolodzy protestują przeciwko chińskim planom

1804

Chiny planują wysadzenie skał i wysepek na rzece Mekong, aby usprawnić żeglugę i wzmocnić więzi handlowe z Azją Południowo-Wschodnią. Do 2020 roku usunięte mają zostać wszystkie naturalne przeszkody, które przeszkadzają w skonstruowaniu szlaku żeglugowego od prowincji Yunnan, przez północne odcinki rzeki w Tajlandii, do laotańskiego miasta Luang Prabang.

Podczas gdy rząd tajski z zadowoleniem przyjął chińskie inwestycje w infrastrukturę, działacze na rzecz ochrony środowiska wyrażają silny opór wobec kontrowersyjnych planów. Ekolodzy podkreślają unikalny charakter rzeki oraz jej ogromną bioróżnorodność. Ponad sto tajskich organizacji pozarządowych, przewodzonych przez Chiang Khong Conservation Group oraz Save the Mekong Campaign, stara się ochronić cenne wysepki i progi rzeczne. Organizacje mają także na celu powstrzymanie budowy wszystkich tam wodnych w dolnym biegu Mekongu.

Tajski polityk, Kraisak Choonhavan, obawia się, że jeśli chińska strategia na rzecz promowania handlu i turystki na rzece Mekong zostanie w pełni wdrożona, to wiele zagrożonych gatunków przyrody wyginie, a tajscy rolnicy doświadczą erozji brzegów rzeki spowodowanych przez statki towarowe.

(no)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here