Japońska święta wyspa kandydatem na listę światowego dziedzictwa UNESCO

588

W południowo-wschodniej Japonii znajduje się wyspa uznawana za tak świętą, że kobiety nie mają tam wstępu. I właśnie to niezwykłe miejsce zostało zaproponowane przez zespół doradczy UNESCO jako kandydat na listę światowego dziedzictwa.

Na wyspie Okinoshima, znajdującej się u wybrzeży miast Munakata i Kukutsu, mieści się świątynia Munakata Taisha Okitsumiya, poświęcona bogini mórz wspomnianej w Nihonshoki, jednej z najstarszych kronik japońskich. Miejsce to z powodu dużej liczby nieodkrytych artefaktów nazywane jest też “Shosoin morza”, co odnosi się do magazynu, znajdującego się w prefekturze Nara, wzniesionego w okresie Heian (794 – 1185) jako miejsca przechowywania skarbów rodziny cesarskiej.

5 maja do japońskiego rządu dotarła rekomendacja wyspy sporządzona przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS) oraz zespół doradczy UNESCO. Władze Japonii postanowiły dołączyć do nadesłanej propozycji jeszcze cztery inne miejsca, ale zostały one odrzucone.

Na Okinoshimie obowiązuje wiele starożytnych, religijnych praw. Jednym z nich jest zakaz wstępu kobiet na wyspę. Dostęp dla innych jest również ograniczony, a tym, którym uda się na nią wybrać, nie wolno ujawniać szczegółów wycieczki ani wywieźć czegokolwiek ze świętego miejsca, nawet kwiatu czy źdźbła trawy. Jednak te kwestie będą musiały zostać ponownie rozważone, jeśli procedura wpisania na listę światowego dziedzictwa będzie postępować i zostaną podjęte kroki w celu rozwoju potencjału turystycznego oraz lokalnej gospodarki.

Według japońskiego Biura do Spraw Kultury lista nie będzie obejmować świątyń Okitsumiya Yohaisho oraz Nakatsumiya, położonych na wyspie Oshima oddalonej 11 km. od wybrzeża prefektury Fukuoka, oraz świątyni Hetsumiya i zespołu kurhanów Shinbaru-Nuyama, znajdujących się w miastach Munakata i Fukutsu. Według raportu ICOMOS miejsca te nie mają wartości w wymiarze globalnym, niezbędnej do umieszczenia na liście światowego dziedzictwa. Przedstawiciela Biura do Spraw Kultury oświadczyli, że skonsultują się z lokalnymi władzami odnośnie do zabytków, które mają zostać pominięte, w celu podjęcia decyzji czy powinna zostać wniesiona petycja o włączenie ich w trakcie spotkania Komitetu Światowego Dziedzictwa, które będzie miało miejsce 2 lipca w Polsce.

Okinoshima leży 60 km od wybrzeża prefektury Fukuoka i ma obwód ok. 4 km. Trzy inne wysepki niedaleko Okinoshimy również zostały ujęte w rekomendacji ICOMOS ze względu na swoje silne powiązanie. Pomiędzy IV i V w. na wyspie odprawiane były ważne religijne rytuały, podczas których modlono się o bezpieczeństwo dla statków i dobre relacje z Półwyspem Koreańskim oraz Chinami. W trakcie prac wykopaliskowych prowadzonych po II Wojnie Światowej odnaleziono tam 80,000 cennych artefaktów.

(wt)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here