Donald Trump na Bliskim Wschodzie

1493

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump odbywa swoją pierwszą podróż zagraniczną jako przywódca USA. W ciągu 8 dni Trump odwiedzi pięć krajów: Arabię Saudyjską, Izrael, Palestynę, Włochy (Watykan oraz Sycylię), a także Belgię (Szczyt NATO w Brukseli).

Pierwszym krajem, który odwiedził Trump jest Arabia Saudyjska. W Rijadzie prezydent USA gości od soboty 20 maja do niedzieli 21 maja. Głównym punktem wizyty Trumpa w Arabii Saudyjskiej jest Arab Islamic American Summit, gdzie amerykański prezydent wygłosił przemowę w której wyraził „nadzieję na pokojową wizję islamu” oraz „powszechną wizję pokoju, postępu i rozwoju”.

Arabia Saudyjska jest ważnym sojusznikiem USA w regionie tym bardziej, że od USA oddaliła się Turcja, posiadająca drugą największą armię w NATO. Dodatkowo to z Arabii Saudyjskiej pochodzi większość eksportu ropy naftowej, jednego z najważniejszych surowców. Saudowie są również regionalnym rywalem Iranu, przez co mogą oni stanowić dla prezydenta USA cennego sojusznika. Porozumienie nuklearne z Iranem zostało przez Trumpa określone jako „worst deal ever” – „najgorsza umowa w historii”, więc będzie on najprawdopodobniej prowadził ostrzejszą politykę wobec Teheranu niż Barack Obama.

Następnie, 22 maja Trump poleci do Tel Awiwu, gdzie spotka się prezydentem Izraela Reuvenem Rivlinem, premierem Benjaminem Netanjahu, a także odwiedzi w Jerozolimie Bazylikę Grobu Pańskiego oraz Ścianę Płaczu.

Możliwe, że poruszona zostanie kwestia przeniesienia ambasady USA do Jerozolimy, która pojawiła się pod koniec stycznia. Informacja ta wywołała poruszenie, zwłaszcza w świecie muzułmańskim. Choć Izrael uważa Jerozolimę za swoją stolicę, nie jest to akceptowane przez większość państw świata. Uzasadnia się to tym, że w świetle prawa międzynarodowego wschodnia Jerozolima jest postrzegana jako terytorium okupowane.

Dzień później, 23 maja Trump odwiedzi Palestynę, gdzie odwiedzi Betlejem i spotka się z prezydentem Mahmudem Abbasem. Później Trump poleci do Watykanu aby spotkać się z papieżem Franciszkiem, kończąc tym samym swoją wizytę na Bliskim Wschodzie.

MSZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here