Wizyta Witolda Waszczykowskiego w Japonii – współpraca z Polską

645

W czwartek rozpoczęła się wizyta polskiego ministra spraw zagranicznych w Japonii. Witold Waszczykowski wraz z przedstawicielami polskich firm związanych z przemysłem kreatywnym i wprowadzaniem innowacji. W czasie wizyty odbędą się spotkania m.in. z następcą cesarskiego tronu – księciem Naruhito i Fumio Kishidą.

Wśród tematów rozmów miała znaleźć się kwestia nieustającego zagrożenia nuklearnego na Półwyspie Koreańskim oraz samego bezpieczeństwa w regionie. Poruszono również kwestie rozbudowania metod współpracy gospodarczej. Omawiano metody współpracy bilateralnej, w formacie Grupa Wyszehradzka+Japonia i Unia Europejska. Ministrowie podpisali również plan działania na lata 2017-2020 w ramach ustanowionego w 2015 roku partnerstwa strategicznego.

Dokument ma stanowić „podsumowanie istniejących form współpracy między administracją, biznesem i środowiskami naukowymi oraz akademickimi obu krajów” i ukazywać „nowe inicjatywy w ramach przygotowań do obchodów 100-lecia stosunków dyplomatycznych w 2019 roku”.

Obecny rok jest również kolejną symboliczną rocznicą we wzajemnych stosunkach. Polska i Japonia obchodzą bowiem 60-lecie wznowienia oficjalnych relacji.

– Z Japonią łączy nas więcej, niż mogłoby się wydawać: długa historia współpracy, wzajemna sympatia i szacunek oraz wspólne interesy polityczne i gospodarcze. Podzielamy wiele ocen odnośnie do wyzwań współczesnego świata – twierdził w komunikacie prasowym Waszczykowski. Wśród zawartych przez resort dyplomacji informacji, wizyta jest „pierwszym tej rangi wydarzeniem od podniesienia dwa lata temu wzajemnych relacji do poziomu partnerstwa strategicznego”.

Wśród poruszonych tematów znalazły się również kwestie BREXIT-u oraz współpracy na forum organizacji międzynarodowych. Podkreślono również rolę Japonii w Organizacji Narodów Zjednoczonych, a zwłaszcza w Radzie Bezpieczeństwa. Pełniący po raz jedenasty rolę jej niestałego członka, jest tym samym „najczęściej wybieranym państwem” do pełnienia tak odpowiedzialnej funkcji.


Waszczykowski otworzył ponadto dyskusję o współpracy w dziedzinie energetyki. Seminarium zatytułowane „Paliwa Alternatywne w transporcie — potencjalne obszary współpracy między Polską a Japonią” odbyło się w budynku polskiej ambasady w Tokio. Uczestniczyli w nim przedstawiciele polskich i japońskich ministerstw gospodarki, firm z sektora energetycznego i wydobywczego oraz ośrodków badawczych i uniwersytetów.

Polski minister ma również rozmawiać z księciem Naruhito, poruszając kwestie współpracy kulturalnej oraz obchodów okrągłej rocznicy zawarcia stosunków dyplomatycznych.

Warto również zaznaczyć, że wraz z niedawną wizytą premier Beaty Szydło w Chinach, możemy zauważyć wyraźnie zwiększenie polskich starań o zagranicznego inwestora. Interesującą kwestią może okazać się dokonana przez polski rząd hierarchizacja obu wizyt poprzez dobór odpowiedniego dyplomaty.

(rz)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here