Chiny: rząd zniszczył setki domów w centrum nauczania buddyzmu tybetańskiego

2794

Chińskie władze w prowincji Syczuan, w południowo-zachodniej części Chin, wyeksmitowały wyznawców oraz zburzyły setki domów w jednym z największych ośrodków nauki buddyzmu tybetańskiego na świecie w ciągu jednomiesięcznej akcji, co wzbudziło protesty wśród Tybetańczyków na wygnaniu.

Lokalni urzędnicy w prefekturze Garzê mówią, że przeprowadzają rozbiórki, aby zapobiec przepełnieniu oraz aby odnowić Larung Gar, rozległe, górskie osiedle, które mieściło ponad 10.000 mnichów i mniszek. Zatrzymywali się oni tam, aby studiować nauki buddyjskie. Władze zamierzają zmniejszyć liczbę ludności o połowę, do 5000 osób.

Tybetańczycy przebywający poza granicami Chin twierdzą, że przymusowe eksmisje i rozbiórki mają na celu załamanie praktyki i rozprzestrzeniania się buddyzmu tybetańskiego. Akademia Larunga Gar przyciągnała coraz większą liczbę uczniów pochodzących z chińskiej większości Han, jak również zagranicznych turystów.

Organizacja mieszcząca się w Londynie, Free Tibet, opublikowała zdjęcia oraz materiały filmowe, które pokazywały jak drewniane budynki akademii równane są z ziemią. Grupie roboczej towarzyszyła chińska policja i członkowie sił zbrojnych ubranych w zwykłe ubrania.

Kilkoro sprawozdawców z ONZ napisało w listopadzie do chińskiego rządu, aby wyrazić zaniepokojenie „poważnymi represjami” wobec praktyk kulturowych i religijnych buddyzmu tybetańskiego w regionie.

W 1950 roku rząd chiński wysłał tysiące żołnierzy, aby wymusić swoje roszczenia wobec tego regionu. Niektóre obszary stały się tybetańskim regionem autonomicznym, a inne zostały włączone do sąsiednich prowincji chińskich.

Pekin twierdzi, że Tybet znacznie rozwinął się pod jego rządami. Grupy broniące praw człowieka uważają jednak, że Chiny nadal naruszają prawa człowieka, oskarżając Pekin o represje polityczne i religijne. Pekin zaprzecza nadużyciom.

(as)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here