Podręczniki z czasów Edo odsłaniają tajemnice ninja

495

Podręczniki szczegółowo omawiające techniki używane przez ninja oraz pisemne zobowiązania dotyczące tajnych misji były przekazywane z pokolenia na pokolenie, jak wykazała analiza odnalezionych dokumentów.

Zdaniem japońskich historyków dokumenty odkryte w 2000 roku w mieście Koka, w prefekturze Shiga, są dowodem na to, że techniki ninjutsu (jap. 忍術) były powierzane kolejnym pokoleniom. Koka, a także miasto Iga leżące w prefekturze Mie, są znane jako miejsca narodzin dwóch najsławniejszych klanów ninja.

Dokumenty znajdowały się pośród 150 innych przedmiotów odnalezionych w domu Toshinobu Watanabe. 17 z nich to podręczniki dla ninja, z których 4 zostały napisane w latach 70. i 80. XVII wieku według badań, które od zeszłego roku przeprowadza Samorząd Terytorialny Miasta Koka.

Dla przykładu, według jednego z podręczników dotyczących trucizn wrogowie z łatwością zasną, kiedy nawdychają się dymu ze sproszkowanych skorupek owadów lub tytoniu.

Natomiast jeśli chodzi o nocne ataki, to nie zaleca się natychmiastowego zbliżania się do wroga, po tym, jak zaatakowało się go z użyciem ognia. Gdyż samego atakującego mógłby ogarnąć płomień.

Dokumenty przechowywane w domu rodu Watanabe przybliżają również inne zdolności potrzebne ninja, choćby takie jak jazda konna, obsługa artylerii oraz magia.

Natomiast w sferze interpersonalnej dowiadujemy się, że ninja w mieście Koka przyrzekli wspomagać w walce lokalnego pana feudalnego w razie niespodziewanego ataku. Równocześnie mieli oni zachować w ukryciu swoją tożsamość nawet przed rodziną i przyjaciółmi, gdyż kontrakt był tajny. Przodkowie rodu Watanabe byli farmerami, a jako ninja pracowali po godzinach, w ukryciu.

(ns)

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here