Otyła tajska małpa przechodzi na restrykcyjną dietę

3929

Małpa o przydomku „Wujaszek Tłuszcz” waży 26 kg – dokładnie 3 razy więcej od prawidłowej wagi.

Supakarn Kaewchot, lekarz weterynarii, która obecnie zajmuje się dietą zwierzęcia mówi „Małpa miała podwładnych oraz inne małpy, które przynosiły jej jedzenie. Resztę pożywienia rozprowadzała wśród młodszych osobników”.

Chorobliwie otyła dzika małpa, która obżerała się fast foodami i napojami gazowanymi zostawianymi przez turystów, została uratowana i skierowana na ścisłą dietę, składającą się z chudego białka, owoców i warzyw.

Pracownicy rezerwatu przyrody wychwycili masywną małpę, zwaną przez mieszkańców „Wujaszek Tłuszcz”, po tym jak w mediach społecznościowych zaczęły krążyć niepokojące zdjęcia otyłego zwierzęcia.

Dzikie małpy to częsty widok w wielu częściach Tajlandii. Przyciągają uwagę turystów, którzy chętnie je karmią i bawią się z nimi. Większość małp to makaki – tak jak wujaszek. Prawidłowa waga dla tego gatunku wynosi 9 kg.

„Nie było łatwo go złapać”, powiedział Kacha Phukem, Tajski funkcjonariusz, który przeprowadził akcję chwytania małpy, dnia 27 kwietnia 2017 roku. „Wujaszek był liderem swojej paczki, musiałem odpychać całe stado kijami” powiedział.

„Jedząc przez tak długi okres czasu ludzkie jedzenie, otyły osobnik rozwinął u siebie masę tłuszczową, która odkładała się w jego organizmie i stała podstawą nieszkodliwego nowotworu” powiedziała Supakarn. „Obecnie jest w stanie krytycznym, gdzie istnieje wysokie ryzyko wystąpienia chorób serca i cukrzycy.”

Wiek „Wujaszka Tłuszcza” szacuje się między 10, a 15 lat. W zrzuceniu nadprogramowej wagi ma mu pomóc ścisła dieta, ograniczona do 400 g chudego białka, owoców i warzyw, dwa razy dziennie.  Pani weterynarz powiedziała, iż ma nadzieję wypuścić go na wolność już za kilka miesięcy. Dodaje również „Wujaszek jest przykładem dlaczego ludzie nie powinni karmić zwierząt niezdrową żywnością”.

„Rozumiem, że ludziom jest żal małp i chcą je nakarmić, gdy tylko je widzą” mówi Supakarn „Ale proszę nie karmić ich ludzkim jedzeniem, które ludzie tak bardzo lubią, typu przekąski i napoje gazowane. Jest to bardzo szkodliwe dla ich zdrowia, a problem spowodowany jest przez nieumyślność człowieka”.

Opracowała: PP

Na podstawie: https://www.theguardian.com/world/2017/may/19/obese-monkey-thailand-uncle-fat-diet

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here