Prezydent Moon potwierdza – dokona rewizji koreańskiej konstytucji

1160

19 maja odbyło się spotkanie z przedstawicielami pięciu wiodących partii w Korei, podczas którego nowo wybrany prezydent Moon Jae-in obiecał rewizję konstytucyjną.

To było pierwsze spotkanie z przedstawicielami partii od momentu objęcia przez Moona urzędu. Poza tematem konstytucji poruszano też kwestię komunikacji między poszczególnymi partiami.

“Wierzę, że możemy dać obywatelom nadzieję dzięki częstszej komunikacji i szukaniu punktów, w których możemy współpracować” – powiedział Moon na początku spotkania.
Zmiany konstytucyjne mają zostać wprowadzone do czerwca 2018 r. Przedstawiciele partii popierają ten wybór, ponieważ ostatnia rewizja miała miejsce w 1987 r.

Moon proponuje zmiany związane z 4-letnim okresem prezydentury połączonym z możliwością reelekcji. Część opozycji opowiada się za systemem półprezydenckim, czyli takim, w którym prezydent ma znaczne uprawnienia jako twórca dekretów z mocą ustawy.
Szczegóły zmian muszą być zatwierdzone przez przedstawicieli wiodących partii.

Główna partia opozycyjna, Saenuri, zapowiedziała, że jest gotowa na współpracę z prezydentem Moonem.

Moon podkreślił także, że decyzje dotyczące kwestii związanych z amerykańskim systemem antyrakietowym THAAD będą należeć do postanowień Zgromadzenia Narodowego.

Jak podaje The Korea Herold, aby przeprowadzić tak szeroko zakrojone zmiany, administracja Moona musi dostać większość głosów z parlamentu, w którym przewagę ma partia opozycyjna.

W tym momencie Partia Demokratyczna zajmuje 120 miejsc w liczącym 299 miejsc Zgromadzeniu Narodowym, co znaczy, że do przewagi brakuje jej 30 głosów.

(ap)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here