Agencja Moody’s obniżyła rating Chin

511

Agencja Moody’s obniżyła rating Chin o jeden stopień po raz pierwszy od 1989 roku. Moody’s jest jedną z największych agencji ratingowych na świecie, która dokonuje oceny wiarygodności i wypłacalności państw. Zazwyczaj obniżenie ratingu powoduje osłabienie waluty oraz wzrost rentowności obligacji.

Agencja podaje, że powodem obniżenia ratingu jest słabnąca siła finansowa Chin oraz wzrost zadłużenia przy jednoczesnym spowolnieniu tempa rozwoju gospodarczego. W ostatnich latach stymulacje rządu były kluczowym czynnikiem wzrostu gospodarczego, ale doprowadziły też do gwałtownego wzrostu poziomu kredytów i zadłużenia. Według raportu firmy McKinsey, zadłużenie Chin w latach 2007-2014 wzrosło o 20 bilionów dolarów, a stosunek zadłużenia do PKB zwiększył się z 121% do 282%. Chiński wzrost gospodarczy w ubiegłym roku wyniósł  6,7%. Agencja Moody’s przewiduje, że w ciągu najbliższy pięciu lat wzrost gospodarczy zwolni do około 5%.

Według agencji chiński rząd nie będzie w stanie zahamować wzrostu zadłużenia kraju i jednocześnie utrzymać obecnego tempa wzrostu gospodarczego. Chińskie Ministerstwo Finansów twierdzi jednak, że obniżenie ratingu Chin przez Moody’s jest bezzasadne. Władze chińskie uważają, że firma ratingowa nie docenia zdolności rządu do pogłębienia reform i zwiększenia popytu.

(no)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here