Nastolatek z Tamil Nadu odkryty przez NASA

1418

18-letni Rifath Śaruk, pochodzący z niewielkiej mieściny Pallapatti w Tamil Nadu, wkrótce przebije globalny rekord – uruchomi bowiem najlżejszą satelitę na świecie, ważącą zaledwie 64 gramy.

Satelita, zwana KalamSat, zostanie wprowadzona przez rakietę NASA 21 czerwca z bazy znajdującej się na wyspie Wallops. Jest to pierwszy raz, gdy eksperyment indyjskiego studenta zostanie wypuszczony przez NASA.

Rifath, wypowiadając się dla The Times of India, zaznaczył, iż zapowiada się suborbitalny lot. Po uruchomieniu urządzenia misja zajmie 240 minut, przy czym owa niewielka satelita będzie działać przez 12 minut w przestrzeni kosmicznej. Główną rolą satelity będzie demonstracja włókna węglowego w formacie 3D. Satelita została wybrana podczas konkursu „Sześciany w kosmosie” organizowanego przez NASA oraz organizację „I Doodle Learning”

Głównym wyzwaniem było zaprojektowanie przedmiotu, który wypuszczony w kosmos w czterometrowej kostce, miał ważyć dokładnie 64 gramy. Przeprowadzono wiele poszukiwań docelowej satelity na całym świecie i znaleziono najlżejszą – właśnie w Indiach.

 

(kk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here