Odkryto najstarsze szczątki człowieka w Japonii

1554

Znaleziony szkielet pochodzi z epoki paleolitu oraz datowany jest na 27 000 lat, co czyni go najstarszym kiedykolwiek odnalezionym na terenie Japonii.

Jak podaje Asahi Shimbun, szkielet pochodzi z miejscowości Ishigaki w prefekturze Okinawa. Był jednym z 19 odnalezionych szczątków z tego okresu, odkrytych w jaskini Shirahosaonetabaru. Jak twierdzi Centrum Archeologiczne Prefektury Okinawa, jest to odkrycie nietypowe na skalę światową.

Odkryty szkielet należał do stosunkowo starego mężczyzny o wzroście 165,2 cm. Obecnie badane są pozostałe szkielety znalezione w jaskini. Archeolodzy, antropolodzy i inni eksperci współpracują w celu dokładnego zbadania terenu, który został odnaleziony podczas budowy nowego lotniska na wyspie.

W stabilnej warstwie gleby wykryto ponad 1000 kawałków ludzkich kości, pochodzących głównie sprzed 20 000 lat, w tym właśnie zidentyfikowanych 19 osób.

W całej Japonii najwięcej szczątków z epoki kamienia pochodzi właśnie z Okinawy. Tłumaczy się to niższym poziomem kwasowości w obecnej tam glebie, która pomaga konserwować szczątki, w przeciwieństwie do gleby na „japońskim kontynencie”, gdzie przez występowanie wulkanów gleba jest bardziej zakwaszona.

(mo)

 

 

PODZIEL SIĘ
mm
Specjalistka w sprawach współczesnego społeczeństwa japońskiego oraz stosunków międzynarodowych na Dalekim Wschodzie, studentka w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Fascynatka geografii, japońskiej kultury oraz kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here