Światowy Szczyt Kobiet w Tokio

2130

W dniach 11-13 maja odbył się w Tokio coroczny Światowy Szczyt Kobiet. W konferencji wzięło udział 1300 liderek (politycznych i biznesowych) z 60 krajów. To rekordowa dotychczas liczba uczestników od początku działalności organizacji Global Women w 1990 roku.

Światowy Szczyt Kobiet to największe i najważniejsze forum gospodarcze kobiet. Ideą jego zwołania było połączenie sił sektora publicznego, prywatnego i non-profit na rzecz zwiększenia potencjału ekonomicznego kobiet i ich znaczenia w globalnej gospodarce poprzez wymianę rozwiązań i kreatywnych strategii wdrażanych przez kobiety-liderów na całym świecie. Co roku odbywa się konferencja na której kobiety-liderki z całego świata dyskutują jak poprawić swój status ekonomiczny.

Yuriko Koike, pierwsza kobieta gubernatorka stolicy Japonii otrzymała Japan Women’s Leadership Award. Odbierając nagrodę stwierdziła, że chciałaby nadal pracować w kierunku poprawienia pozycji kobiet w biznesie i na stanowiskach rządowych. „To przykre, że zaangażowanie kobiet w politykę jest tak niewielkie”- mówi Koike i dodaje, że w wyborach do Tokyo Metropolitan Assembly, odbywających się w lipcu planuje zwerbować najwięcej kobiet jak to możliwe. Obecnie tylko 25 na 127 stanowisk w Tokyo Metropolitan Assembly obsadzonych jest przez kobiety. Według ankiety przeprowadzonej przez Teikoku Databank w 10 285 firmach w lipcu ubiegłego roku tylko kobiety na kierowniczych stanowiskach stanowiły jedynie 6,6%. Rządowy plan zakłada 30% kobiet managerów w każdym sektorze na 2020 rok, jednak obecne statystyki są dalekie od wyznaczonego celu. Koike stawia sprawę jasno – „to kluczowe, aby stworzyć nowe społeczeństwo”.

Nagrodzony został również Shinzo Abe statuetką Global Women’s Leadership Award, co dla wielu Japończyków było zaskoczeniem, gdyż premier znany jest bardziej z mówienia o wspieraniu kobiet niż faktycznych działań w tym kierunku. Nagroda została odebrana przez uczestników jako przypomnienie dla Abe, że najwyższy czas wprowadzić w życie założenia jego Womeneconomics. W swoim podziękowaniu na swoją obronę mówi, że „polityka womeneconomics dopiero się zaczęła”. I dodaje, że jest przekonany, że od teraz ruszy do przodu.

 

(ak)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here