Chiny: Najwięcej wysiedleń spowodowanych klęskami żywiołowymi

913

Według raportu międzynarodowej organizacji Internal Displacement Monitoring Centre, w ubiegłym roku w Chinach odnotowano najwięcej wysiedleń spowodowanych klęskami żywiołowymi na świecie. W raporcie stwierdzono, że problem ten będzie się nasilać w związku z coraz bardziej dotkliwymi zmianami klimatycznymi.

Zgodnie z raportem opublikowanym w poniedziałek, w 2016 roku w Chinach 7,4 miliona ludzi zostało wysiedlonych w wyniku klęsk żywiołowych. W porównaniu z rokiem 2015 liczba wysiedlonych wzrosła dwukrotnie. Według sprawozdania na kolejnym miejscu znalazły się Filipiny z 5,9 milionami ludzi zmuszonymi do opuszczenia domów, a następnie Indie z 2,4 milionami oraz Indonezja z 1,2 milionami.

W 2016 roku na świecie ponad 31 milionów osób zostało wysiedlonych z powodu konfliktów, przemocy i katastrof naturalnych. Klęski żywiołowe zmusiły trzy razy więcej ludzi do przesiedleń niż konflikty. Większość z 24 milionów przesiedleń spowodowanych katastrofami była wynikiem nagłych zagrożeń pogodowych takich jak powodzie, burze i pożary.

Jiang Yansheng, zastępca dyrektora ds. ochrony przeciwpowodziowej w prowincji Hubei, powiedział, że wspomniane w raporcie wysiedlenia nie zostały jasno zdefiniowane i zakwestionował przedstawione wyniki. – „Kiedy dochodzi do powodzi, władze zapewniają mieszkańcom ewakuację. Przez kilka dni przebywają oni w tymczasowych schroniskach ale kiedy następuje odpływ, wracają oni do swoich domów” – powiedział Jiang.

(no)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here