Humanoidalne roboty w japońskim domu opieki

1734

W lutym b.r. dom opieki w prefekturze Urayasu został pierwszą na świecie placówką wykorzystującą humanoidalne roboty do opieki nad dorosłymi osobami.

Roboty zostały ciepło przyjęte przez mieszkańców domu opieki. W ciągu ostatnich miesięcy opiekunowie zauważyli poprawę nastawienia u pacjentów podejmujących interakcje z Telenoidem. Starsi ludzie traktują robota jak drugą osobę, szczególnie ci, którzy cierpią z powodu demencji.

Telenoid waży niecałe 3 kg i ma zaledwie 50 cm wysokości. Nie ma dłoni, stóp, płci ani wieku. Jego twarz pozostaje bez wyrazu. Robot został skonstruowany przez Hiroshi Ishiguro – profesora z Uniwersytetu w Osace oraz jego współpracowników.
Pozbawienie Telenoida cech charakterystycznych zostało zaplanowane, aby użytkownicy podejmujący interakcje mogli skupić się na wyrażaniu siebie. Wbudowany mikrofon umożliwia rozmowę z robotem, a dzięki kamerze Telenoid wyłapuje ruchy rozmówcy i naśladuje je.

Niestety jak na razie Telenoidy są niezwykle kosztowną inwestycją. Kupno robota to wydatek rzędu 1 000000 jenów (w przybliżeniu 33,5 tysiąca złotych). Można też go wynająć w cenie 50 000 jenów (niecałe 17 tysięcy złotych) miesięcznie.

(ak)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here