Prezydent Trump: kwestia Korei Północnej zostanie rozwiązania

711

26 maja we Włoszech odbyło się spotkanie japońskiego premiera Shinzō Abe i prezydenta US Donalda Trumpa. Politycy potwierdzili, że będą współpracować, aby rozwiązać kwestię północnokoreańskiego zagrożenia.

Spotkanie odbyło się przy okazji szczytu G7.

Do tej pory US. nałożyło sankcje na reżim północnokoreański, jednocześnie wywierając dyplomatyczną presję na Chiny, najbliższego sojusznika Pyongyangu.

W maju b.r. odbyły się także łączone ćwiczenia na obszarze Morza Japońskiego. Wzięły w nich udział jednostki amerykańskie, południowokoreańskie i japońskie.

Premier Abe potwierdził, że zamierzał wykorzystać szczyt G7, aby zwrócić uwagę światowej prasy na działania Korei Północnej. „Korea Północna pozostaje śmiertelnym zagrożeniem nie tylko dla Azji Wschodniej, ale także reszty świata” powiedział tuż przed wyjazdem do Włoch.

W maju b.r. Japonia i US. ogłosiły wspólne stanowisko dotyczące reżimu Korei Północnej, w którym zaznaczono, że dialog wydaje się obecnie niemożliwy do zrealizowania.

W tym roku Pyongyang przeprowadził testy pocisku Hwasong, który może być wykorzystany do wystrzelenia „ciężkiej” nuklearnej głowicy. Rozwój programów rakietowych i jądrowych prowadzonych przez Koreę Północną wywołuje skrajne emocje wśród państw regionu.

Zdaniem ekspertów, Korea Północna ma już do dyspozycji pociski, których zasięg obejmuje zachodnie wybrzeże US oraz bazę na Guamie. Jak podaje The Korea Herold, Prezydent Trump nazwał Kim Dzong-Una „szaleńcem z bronią atomową”. W ub.r. Korea Północna przeprowadziła 2 testy jądrowe.

Podczas szczytu G7 poruszano również kwestię imigrantów, ekspansji rosyjskiej i porozumień w sprawie zmian klimatycznych.

(ap)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here