Ramadan – regulacje prawne świętego miesiąca w krajach muzułmańskich

1313

Ramadan jest miesiącem szczególnym i uświęconym dla ponad półtora miliarda wyznawców islamu. Postępowanie muzułmanów w tym miesiącu jest regulowane zapisami prawa, które różnią się nieco w poszczególnych państwach muzułmańskich.

Ramadan w 2017 w większości państw Bliskiego Wschodu rozpoczął się w sobotę, 27 maja, choć np. w Indiach, Pakistanie i Bangladeszu początek świętego miesiąca miał miejsce w niedzielę. Różnice te wynikają z metod obserwacji księżyca, stosowanych przez władze religijne każdego z państw. Ponieważ Ramadan jest miesiącem kalendarza lunarnego, do ustalenia jego początku konieczne jest wykonanie obserwacji satelity Ziemi. O ile niektóre instytucje religijne korzystają do tego celu ze zdobyczy techniki, takich jak teleskopy, to inne polegają na obserwacji wzrokowej, uznając ten sposób za właściwy z uwagi na tradycję.

Najważniejszym aspektem świętego miesiąca islamu jest codzienny i całodzienny post całkowity. Trwa on od wschodu do zachodu słońca, a w tym roku jego średnia długość w krajach Bliskiego Wschodu wynosi około 15 godzin. W tym czasie zdrowi dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia mają obowiązek powstrzymania się od jedzenia wszelkich pokarmów i spożywania wszelkich napojów. Po zachodzie słońca, rozpoczyna się uroczysty posiłek – iftar, który spożywany bywa w gronie rodzinnym. Przed wschodem słońca wierni spożywają obfite śniadanie – suhur. Godziny rozpoczęcia i zakończenia postu wyznaczane są precyzyjnie przez moment porannej (fadżr) i wieczornej (mahrib) modlitwy, do której wyzywają muezini. Pomiędzy posiłkami toczy się często ożywione życie towarzyskie, a praktyką ostatnich dekad stało się emitowanie specjalnych ramadanowych programów i seriali przez stacje telewizyjne. Niektóre kraje, jak np. Indonezja regulują treści, które nadawcy mogą prezentować w trakcie Ramadanu, ograniczając możliwość prezentowania filmów związanych z przemocą lub seksualnością.

Państwa z większością muzułmańską zazwyczaj posiadają specjalne zapisy w kodeksach pracy na czas Ramadanu. W krajach Zatoki Perskiej dzień pracy jest w tym miesiącu skrócony do sześciu godzin, co uzasadnione jest osłabieniem pracowników na skutek postu. W wielu krajach muzułmańskich obowiązują skrócone godziny pracy urzędów i banków, a terminy załatwiania spraw urzędowych bywają wydłużane. Powszechne są regulacje zabraniające publicznego spożywania posiłków i napojów w godzinach dziennych. Prawo takie obowiązuje m.in. w Iranie, Pakistanie czy w niektórych stanach Malezji. Sankcją za złamanie zakazu są kary grzywny bądź więzienia. Wprowadzone przed kilkoma tygodniami w Pakistanie zaostrzenie kar za nierespektowanie postu wywołało żywą debatę o granicach interwencji prawa religijnego w życie jednostek.

Ramadan kojarzony jest przede wszystkim z postem, jednak równie istotne dla właściwego przeżycia miesiąca przez muzułmanów są modlitwa i dobroczynność. Nader często muzułmanie wybierają Ramadan, jako miesiąc w którym płacą zakat – podatek w wysokości 2,5 % majątku, przeznaczany na cele dobroczynne. Dlatego też fundacje i instytucje zajmujące się dobroczynnością i szerzeniem islamu w Ramadanie szczególnie aktywnie zabiegają o hojność muzułmanów. W niektórych państwach, zakat nie jest dobrowolnym datkiem lecz prawnym obowiązkiem, a jego zbieraniem zajmują się organy skarbowe. Tak dzieje się w Arabii Saudyjskiej, Jemenie, Pakistanie i Malezji.

PODZIEL SIĘ
mm
Politolog, badacz polityki wewnętrznej i spraw międzynarodowych, zazwyczaj rozgrywających się gdzieś pomiędzy Bejrutem a Brunei. Jest adiunktem w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Analizuje ryzyka polityczne i doradza w ekspansji zagranicznej przedsiębiorstw. Stara się trzymać rękę na pulsie Bliskiego Wschodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here