Ekologiczna zmiana w Tokio

446

Gubernatorka Tokio, Yuriko Koike zapowiedziała 26 maja, że urząd miejski stolicy rozpocznie działania mające ułatwić obywatelom przejście na energooszczędne żarówki LED.

Od 10 lipca ma zostać wprowadzony program darmowej wymiany dwóch zwykłych żarówek na jedną żarówkę LED. Akcja będzie oferowana w 800 sklepach konsumenckich w Tokio z wyłączeniem dużych firm sprzedaży detalicznej.

Urząd miejski przeznaczył około 1,8 miliarda jenów z tegorocznego budżetu na pokrycie kosztów jednego miliona żarówek LED i działań promocyjnych. Koike wyraża nadzieję, że w ten sposób uda się zachęcić obywateli do oszczędzania energii.

Jeśli jeden milion diod LED zastąpi żarówki w Tokio, to roczne zużycie energii elektrycznej obniży się o 90 milionów kilowatogodzin, co odpowiada zużyciu około 30 000 gospodarstw domowych. To z kolei przekłada się na oszczędności w wysokości 2,3 miliarda jenów w rachunkach za energię elektryczną i zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla o 44 000 tony.

Do promocji dołączył się znany komik Pikotaro. Na platformie rozrywkowej Youtube ukazał się filmik na którym wraz z Koike śpiewają i tańczą zachęcając do wymiany żarówek.

 

 

(ak)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here