Rekin wielkogębowy schwytany na terenie Japonii

2430

26. maja olbrzymi rekin głębinowy został złapany żywcem przez lokalną firmę zajmującą się rybołówstwem w wodach lokalnych prefektury Mie. Rekin wielkości 5,1 metra wplątał się w sieć na głębokości 100 metrów.

Jeden z rybaków mówi, że był zaskoczony wielką paszczą ryby i obawiał się, że zerwie ona sieć. Ryba została umieszczona w akwarium na pokładzie i przetransportowana do portu w Minami-Ise gdzie została zbadana przez personel Akwarium Toba.

Potwierdzono, że to samica rekina wielkogębowego. Po pobraniu próbki krwi określono jej stan zdrowia na dobry i wypuszczono ją do oceanu.
Jest to kolejny przypadek schwytania tego rzadkiego gatunku w ciągu tygodnia. 22 maja w wodach prefektury Chiba została wyłowiona inna samica. Niestety schwytany rekin przeżył tylko jeden dzień po czym umarł zanim zwrócono mu wolność.

Rekin wielkogębowy występuje niezwykle rzadko. Po raz pierwszy został odkryty na Hawajach w 1976 roku. Od tamtej pory dokonano około 120 obserwacji tego gatunku, 20 z nich na terenie Japonii.

Ekspert z Akwarium Toba, Naoto Takamura rozważa możliwość, że dwa odkrycia w tak krótkim czasie mogą być powiązane ze zmianami warunków morskich. Jego zdaniem wiele osób zdaje sobie sprawę z niezwykłej rzadkości rekina wielkogębowego i zawiadamia ośrodki specjalistyczne w przypadku znalezienia okazu.

 

(ak)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here