Chiny: nowe prawo regulujące bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni

2205

Restrykcyjne prawo regulujące bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni w Chinach wejdzie w życie w tym tygodniu. Chiny, walczące ze zwiększonym zagrożeniem cyberterroryzmu oraz nasilającymi się atakami hakerów, przyjęły kontrowersyjne prawo nakazujące ścisłe nadzorowanie i przechowywanie danych firmom działającym na terenie kraju.

Ustawa, zatwierdzona przez rząd w listopadzie, zakazuje dostawcom usług internetowych gromadzenia i sprzedawania danych osobowych użytkowników. W przypadkach nadużycia daje użytkownikom prawo do usunięcia ich danych.

Oprócz ograniczeń dotyczących przenoszenia danych, przepis obejmuje bardziej kompleksowy proces weryfikacji bezpieczeństwa dla urządzeń i oprogramowań znajdujących się w Chinach. Wprowadzony został również wymóg pomocy organom przeprowadzającym dochodzenia w zakresie bezpieczeństwa. Ustawa wymaga, aby sprzęt i usługi informatyczne przeszły weryfikację jako „bezpieczne i kontrolowane”, zanim firmy będą mogły je wdrożyć.

Zagraniczne firmy naciskały chińskie organy do opóźnienia realizacji prawa, twierdząc, że przepisy poważnie zaszkodzą ich interesom. Krytycy uważają z kolei, że nowe ustawodawstwo zmusza zagraniczne firmy do dzielenia się poufnymi danymi z organami władzy i faworyzuje krajowe firmy technologicznych.

(no)

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here