Latające auto na Igrzyskach Olimpijskich w Japonii 2020?

1343

W Japonii trwają prace nad stworzeniem latającego auta, które miałoby zapalić znicz olimpijski podczas igrzysk w Tokio w 2020 roku.

Ryutaro Mori i jego grupa konstrukcyjna Cartivator są przekonani, że uda im się ukończyć projekt do czasu ceremonii otwarcia. W 2025 planują opracowanie pierwszego komercyjnego modelu latającego samochodu.

Japonia zdecydowała się na zaprezentowanie swoich rozwiązań technologicznych podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich. Latające auto byłoby doskonałym sposobem na wywołanie podziwu całego świata.

Auto o napędzie elektrycznym ma być bezpieczne dla środowiska i łatwiejsze do operowania niż helikopter.

Ryutaro Mori i jego 30-osobowy zespół ochotników rozpoczęli pracę w 2012 r. i poczynili takie postępy, że w ostatnim czasie koncern Toyota zdecydował się zainwestować w ich projekt 40 mln jenów (1,3 mln zł). Początkowo korzystali z pieniędzy ze stron crowdfundingowych. Pracują na terenie placu zabaw w prefekturze Aichi.

Jak mówi designer: „Świat jest coraz bardziej zurbanizowany, korki w miastach są coraz gorsze, drogi są zbyt drogie, aby je budować i utrzymywać. Latające auta będą jedynym słusznym rozwiązaniem dla tych problemów ekonomicznych i transportowych i pozwolą ludziom przemieszczać się z punktu A do punktu B szybciej niż kiedykolwiek”.

W 2018 r. grupa Cartivator planuje przeprowadzić test wystrzelenia prototypu latającego samochodu.

Wśród najważniejszych problemów związanych z projektem latającego auta jest ciężar silnika, kwestia odporności na warunki pogodowe oraz bezpieczeństwo kierowców, pasażerów oraz ludzi na ziemi.

„Wierzymy, że ludzie uwierzą w społeczne korzyści latających samochodów po tym, jak rozwiążemy te problemy przez współpracę globalną” – zaznaczył Mori.

Podczas ceremonii zamykającej igrzyska w Rio de Janeiro premier Shinzō Abe wystąpił w przebraniu postaci z kultowej japońskiej gry komputerowej Super Mario. Bohaterami igrzysk w Tokio mają być najbardziej rozpoznawalne postaci z anime takie jak Naruto, Son Goku czy Czarodziejka z Księżyca.

Wśród innych projektów związanych z igrzyskami 2020, w Japonii trwa zbiórka starych telefonów komórkowych, z których zostaną wykonane medale na igrzyska olimpijskie.
W 2008 r. podczas ceremonii otwarcia igrzysk Pekin zaprezentował ponad 14,000 artystów. W 2012 r. w Londynie Jaś Fasola grał na pianinie, Timothy Spall zagrał rolę Winstona Churchilla i legendarna grupa Monty Phyton zaśpiewała „Always Look AT the Bright Side of Life”, jeden ze swoich najbardziej znanych utworów.

(ap)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here