Wonder Woman zakazana w Libanie

3487

Wonder Woman, najnowszy film z serii o superbohaterach wydawnictwa DC Comics, został zakazany w Libanie. Cenzura motywowana jest tym, że aktorka grająca tytułową bohaterkę – Gal Gadot – pochodzi z Izraela i odbyła wcześniej służbę w armii izraelskiej.

Jak podała strona libańska, zdecydowano się zakazać wyświetlania filmu w związku z prowadzoną przez Ligę Arabską kampanią bojkotu Izraela. Liban oficjalnie pozostaje z Izraelem w stanie wojny, a Libańczycy bojkotują produkty pochodzące z tego kraju.

Aktorka grająca Wonder Woman odbyła służbę wojskową, która jest obowiązkowa dla obywateli Izraela (poza pewnymi wyjątkami). Sympatii w świecie arabskim nie przynoszą jej również poglądy: Gadot krytykowała Hamas w mediach społecznościowych określając organizację jako „tchórzy kryjących się za kobietami i dziećmi”. Gadot wyraziła również poparcie dla działań wojska izraelskiego podczas nasilenia się konfliktu palestyńsko-izraelskiego w roku 2014.

Gal Gadot pojawiła się również w filmie „Batman vs Superman” gdzie wcieliła się w tą samą postać – mimo to film ten pojawił się na rynku libańskim. Mimo iż Liban postrzegany jest jako jeden z najbardziej liberalnych krajów arabskich, jak dotąd jako jedyny zakazał emisji tego filmu.

MSZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here