Korea Północna grozi USA atakiem jądrowym

520

W oficjalnym rządowym oświadczeniu z 2 czerwca b.r. Pyongyang ostrzega, że dysponuje nuklearną siłą, która jest w stanie „doszczętnie zniszczyć” Stany Zjednoczone.

To bezpośrednia reakcja na najnowszy amerykański raport dotyczący działania systemu zwalczającego pociski międzykontynentalne. Pyongyang określił go jako „poważną wojskową prowokację”.

Korea Północna zaznacza, że w przypadku ataku nuklearnego byłaby w stanie zniszczyć nie tylko główny obszar Stanów Zjednoczonych, ale też Guam, Hawaje i Alaskę.

Podkreślono także, że US nie jest w stanie obronić się poprzez przechwycenie pocisków.
2 czerwca b.r. Rada Bezpieczeństwa ONZ wprowadziła rozszerzenie sankcji przeciwko Korei Północnej w związku z rozwojem programu rakietowego i nuklearnego.

Na „czarnej liście” znalazło się 15 nazwisk i nazwy 3 firm, które są kluczowe dla pracy nad pociskami. Wśród nich jest Bank Koryo, spółka odpowiedzialna za zarządzanie finansami najważniejszych urzędników partyjnych, w tym Kim Dzong Una.

Specjaliści są zdania, że w związku z tym w najbliższym czasie należy spodziewać się dalszych testów pocisków.

W kwietniu b.r. Korea Północna wydała oficjalny komunikat, że jest gotowa zaatakować US bronią nuklearną w przypadku agresji. W maju b.r. Japonia i US ogłosiły wspólne stanowisko, w którym przekazały, że na chwilę obecną dialog z Pyongyangiem wydaje się być niemożliwym do realizacji.

(ap)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here