Katar w izolacji – liczne kraje arabskie zrywają stosunki dyplomatyczne

2139

W poniedziałek rano, Saudyjskie MSZ oświadczyło, że zrywa swoje stosunki z Katarem, a także wstrzymują wszelkie połączenia z tym krajem. Saudowie zamknęli także swoją granicę lądową granicę z Katarem oraz zapowiedzieli, że siły katarskie zostaną wykluczone z koalicji anty-terrorystycznej działającej w Jemenie.

Bezpośrednim powodem tej decyzji były uwagi jakie umieściła Katarska Agencja Prasowa pod adresem innych arabskich rządów. Władze katarskie zadeklarowały, że strona została zaatakowana przez hakerów i to oni odpowiedzialni są za kontrowersyjne wypowiedzi emira Kataru. Władze katarskie zwróciły się do FBI z prośbą o pomoc w śledztwie w sprawie ataku hakerskiego.

Katarczycy uważają, że podjęte przeciwko nim działania są „nieusprawiedliwione i bazują na roszczeniach i oskarżeniach niemających oparcia w faktach”. Wraz z Arabią Saudyjską stosunki z Katarem zerwały również Bahrajn, Egipt, Jemen, Malediwy oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

MSZ Bahrajnu zapowiedziało, że wycofa swoich dyplomatów z Kataru w ciągu 48 godzin, żądając tego samego od Dohy. Natomiast ZEA zapowiedziało, że zrywa wszelkie relacje łączące je z Katarem. Abu Dhabi dało obywatelom katarskim 14 dni na opuszczenie emiratów. Zawieszone zostały loty emirackich linii lotniczych do Kataru.

Sąsiedzi Kataru zablokowali również nadawanie katarskich mediów, w tym znanej telewizji Al Jazeera. A władze saudyjskie zadecydowały o zamknięciu biur katarskiej sieci telewizyjnej w królestwie. Egipt również nakazał powrót do kraju swoim dyplomatom i zapowiedział zamknięcie swoich portów i przestrzeni powietrznej dla Katarczyków. Jednocześnie władze w Kairze zadeklarowały, że utrzymują swobodę przepływu statków katarskich przez Kanał Sueski. Ta ostatnia kwestia ma kluczowe znaczenie dla europejskich odbiorców katarskiego skroplonego gazu (LNG), w tym Polski.

Jemen oskarżył Katar o wspieranie ruchu Hutich, który jest jedną ze stron konfliktu w tym kraju, natomiast Malediwy są „przeciwko działaniom zachęcającym do terroryzmu i ekstremizmu”. Swoje stosunki z Katarem zerwał także libijski rząd Khalifa Haftara, oskarżając go o „przemycanie terroryzmu”.

Co ciekawe, działania przeciwko Katarowi zostały również poparte przez Izrael. Minister obrony Avigdor Lieberman pochwalił działania podjęte przeciwko Dosze. Przedstawiciele pozostałych bliskowschodnich potęg: Iranu i Turcji wezwali do zakończenia sporu.

Ostatnie wydarzenia miały również wpływ na świat biznesu. Katar to największy eksporter gazu ziemnego, którego ceny wzrosły o 1,37 procent. Katarski gaz ma duże znaczenie dla Polski – to właśnie z Kataru dopływają transporty tego surowca do gazoportu w Świnoujściu. Podobny los spotkał również ceny ropy naftowej, które wzrosły o blisko 1,5 procent. W dodatku katarska giełda zeszła do najniższego poziomu od ponad roku, gdyż główny indeks tamtejszego parkietu zniżkuje przynajmniej 8%.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here