Premier Li Keqiang w Brukseli na 12. szczycie UE-Chiny

2096

Jak donosi Xinhua, w zeszły piątek chiński premier wybrał się na dwudniową wizytę do stolicy Unii Europejskiej. Li Keqiang w Brukseli spotkał się z europejskimi przywódcami na 12 szczycie UE-Chiny. Li potwierdził swoje zobowiązanie do rozwijania stabilnych stosunków między Chinami a Unią Europejską.

Chiński premier uczestniczył w 12. szczycie UE-Chiny. Wziął również udział w 19. spotkaniu przywódców Chin i UE z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem.

W obu przypadkach Li podkreślił znaczenie stabilnych i coraz silniejszych stosunków między Chinami a UE w obliczu rosnących niepewności globalnych. Zachęcał również do wzmocnienia współpracy w takich dziedzinach, jak infrastruktura, lotnictwo, bezpieczeństwo informacji i sieci, finanse czy energia odnawialna. Dodał także, że obie strony powinny skorzystać z szans, które wynikają z ogłoszonego „Roku Turystyki UE-Chiny” w 2018 roku.

Tusk i Juncker określili wspólne spotkanie z chińskim premierem mianem „konstruktywnego” i „owocnego”. Powiedzieli również, że UE i Chiny są ważnymi partnerami strategicznymi, a obie strony przywiązują wielką wagę do współpracy.

Spotkanie to było także okazją do wyrażenia solidarności w zakresie walki ze zmianami klimatycznymi, jak powiedział Donald Tusk podczas konferencji prasowej.

„Dzisiaj wzmacniamy naszą współpracę w dziedzinie zmian klimatycznych z Chinami, co oznacza, że ​​dzisiejsze Chiny i Europa wykazały solidarność z przyszłymi pokoleniami i zademonstrowały odpowiedzialność za całą planetę” – powiedział.

Strona europejska jest gotowa pogłębić współpracę w dziedzinie zmian klimatycznych i wspólnie wdrożyć porozumienie paryskie z 2015 roku, będące światowym paktem na rzecz walki ze zmianą klimatu, aby przynieść korzyści światu – rzekli Tusk i Juncker na konferencji prasowej.

Li Keqiang powiedział przywódcom UE, że Chiny wzmocnią współpracę w sprawie zmian klimatycznych. Opracują plan wdrożenia porozumienia paryskiego w sprawie klimatu wraz z celami Agendy Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju ONZ na rok 2030.

Wizyta Li w Brukseli była również oficjalną wizytą w Belgi i nastąpiła po oficjalnej wizycie w Niemczech. Chiński premier w Berlinie uczestniczył w corocznym spotkaniu z niemiecką kanclerz Angelą Merkel.

(sz)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here