Manewry autralijsko-indyjskie nie odbędą się ze względu na sprzeciw Chin

1488

Indie odrzuciły wystosowaną przez Australijski rząd prośbę o udział we wspólnych ćwiczeń marynarki wojennej. Przyczyną miały być obawy o reakcję Chińskiej Republiki Ludowej. Manewry zawierają również jednostki Japonii i Stanów Zjednoczonych.

Oficjalna prośba została przedstawiona indyjskiemu ministerstwu obrony narodowej w styczniu. Wysłane okręty miałyby pełnić funkcję obserwatorów. W oczach ekspertów wojskowych zostałoby to uznane za krok prowadzący w stronę całkowitego zaangażowania w przyszłych ćwiczeniach. New Delhi zaprosiło oficerów Australijskiej marynarki na pokład jednostek biorących udział w manewrach w Zatoce Bengalskiej. Tego typu rozwiązanie zmniejsza widoczne zaangażowanie kadry z Canberry.

– Indie są ostrożne w sprawie Chin – informował Abhijit Singh, były oficer marynarki indyjskiej, oraz przewodniczący studiów morskich w Fundacji Observer Research.

Przedstawiciele indyjskiego rządu obawiają się rosnącej presji ze strony Chińskiej Republiki Ludowej. Kolejne inwestycje infrastrukturalne na Sri Lance, w Bangladeszu i Pakistanie zwiększają obawy o bycie otoczonym przez przychylne Pekińskim interesom kraje.

– Indie są świadome, że oni zwiększyli swoje zaangażowanie w regionalnej sferze morskiej i mogą być coraz bardziej śmiałe we wdrażaniu nowych okrętów podwodnych. Nie chcemy do tego dopuścić – podkreślał.

Członkowie marynarki wojennej z New Delhi informują o aktywności przynajmniej sześciu różnych okrętów podwodnych od 2013 roku. Zgodnie z ujawnionymi informacjami jednostki miały odwiedzać porty w Sri Lance i Pakistanie.

Współczesne relacje Indii i Chińskiej Republiki Ludowej uległy znacznemu pogorszeniu za sprawą trwających konfliktu terytorialnego w Himalajach. Wzajemnym stosunkom szkodzi również militarne wsparcie Pekinu dla Pakistanu. Kolejną kością niezgody jest większe wykorzystanie przez otwarcie nacjonalistyczny rząd Narendry Modiego persony Dalai Lamy. Pekin uważa tybetańskiego dysydenta mieszkającego obecnie w Indiach za propagującego odłączenie części kraju.

Rzecznik prasowy indyjskiego ministerstwa obrony potwierdził otrzymanie wystosowanej przez Australię prośby w lipcowych manewrach. Odmówił jednak udzielenia jakichkolwiek wyjaśnień w sprawie odpowiedzi rządu.

Zarówno Japonia, jak i Stany Zjednoczone udzieliły poparcia dla włączenia Australii w ćwiczenia. Wykorzystanie rządu Canberry, bliskiego partnera Ameryki, do równoważenia rosnącej potęgi militarnej Chin.

(rz)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here