Chińczycy na Kubie obchodzą 170-tą rocznicę pojawienia się na wyspie

859

Jak donosi Xinhua, w zeszła sobotę w nadmorskim miasteczku Regla odbyły się obchody 170. rocznicy obecności na wyspie. Pierwsi Chińczycy na Kubie, w liczbie 200 osadników, przybyli tam w 1847 r.

Z tej okazji odbyła się impreza polityczno-kulturalna z udziałem władz lokalnych i chińskiej społeczności na Kubie, a także chińskiej delegacji z Ma Peihua na czele. Jest on wiceprzewodniczącym Komitetu Krajowego Ludowej Politycznej Konferencji Konsultacyjnej Chin.

Ma podkreślił, że ​​przyjaźń między oboma narodami trwa już od 170. lat. Pierwsi chińscy emigranci pokonali niekorzystne warunki i stali się aktywnymi członkami społeczeństwa, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego wyspy. Przypomniał również, że Kuba była pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej i półkuli zachodniej, który nawiązał stosunki dyplomatyczne z Chińską Republiką Ludową. Obecne relacje tych dwóch państw nazwał „dojrzałymi i stabilnymi”.

„Kontakty naszych państw stale działają na wysokim poziomie. Znakiem tego jest to, że prezydent Xi Jinping i Premier Li Keqiang przeprowadzili udane wizyty na Kubie w ostatnich latach” – powiedział.

Ma podkreślił, że ​​stosunki między Pekinem i Hawaną przetrwały mimo zmiennej sytuacji na arenie międzynarodowej, a ich narody cieszyły się głęboką przyjaźnią. Dodał również, że Chiny są gotowe utrzymać przyjazne stosunki i pogłębić współpracę z Kubą dla uzyskania obopólnych korzyści.

Tymczasem emerytowany generał armii chińskiego pochodzenia, Guillermo Chui, powiedział, że data ta ma duże znaczenie, ponieważ potwierdza, że ​​po 170. latach Chińczycy na Kubie odgrywają znaczącą rolę w społeczeństwie.

W ramach ceremonii upamiętniającej w Hawanie odbyły się między innymi pokazy chińskich sztuk walki i tańca smoków. Towarzyszyły im tradycyjne rytmy kubańskie, takie jak rumba i guaguanco.

(sz)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here