Jakość powietrza w Pekinie poprawia się

418

Działania podejmowane przez władze stolicy Chin przynoszą rezultaty. Jak oznajmił w piątek minister ds. środowiska, jakość powietrza w Pekinie uległa poprawie. Potwierdzają to niższe wskaźniki podczas pomiaru poziomu zanieczyszczeń oraz większa ilość dni z czystym powietrzem, donosi China Daily.

W ubiegłym roku odnotowano w stolicy Chin 198 dni, kiedy jakość powietrza została uznana za dobrą. Stanowi to wzrost o 22 dni w stosunku do 2013 roku, możemy przeczytać w rocznym oświadczeniu Biura Ochrony Środowiska w Pekinie.

Odczyty dotyczące PM2.5 – szkodliwych cząsteczek o średnicy mniejszej niż 2,5 μm – wyniosły w ubiegłym roku 73 mikrogramy na metr sześcienny. Daje to spadek o 9,9% w ciągu roku.

Zgodnie z wydanym wcześniej przez Radę Państwa planem działania w sprawie zanieczyszczenia powietrza, Pekin chce w tym roku obniżyć poziom PM2.5 do 60 mikrogramów na metr sześcienny.

W zeszłym roku alarm smogowy, informujący o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza, został ogłoszony w stolicy Chin 17 razy. Wśród nich znalazły się jeden czerwony i trzy pomarańczowe – dwa najwyższe poziomy w czteropoziomowym systemie reagowania kryzysowego. W 2016 roku łączny czas, gdy obowiązywał alarm smogowy, wyniósł 36 dni.

Czerwony alarm został ogłoszony w grudniu ubiegłego roku. Od tego czasu emisje zanieczyszczeń powietrza zostały zmniejszone o 1/3, a poziom PM2.5 spadł o 20%.

Oprócz jakości powietrza, w Pekinie poprawiła się także jakość wody, dodaje biuro.

Nadal potrzebne jest jednak wiele lat na doprowadzenie środowiska w Chinach do stanu, który uznawany byłby za wypełniający standardy Światowej Organizacji Zdrowia.

(ko)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here