Indie z powodzeniem wysyłają najcięższą indyjską rakietę kosmiczną na orbitę ziemską

295

Od kilku miesięcy w Indiach bardzo dużo mówiło się o rakiecie GSLV Mark III, projekcie Indyjskiej Organizacji Rozwoju Kosmicznego (IORK). Gigantyczna konstrukcja miała stać się najcięższą rakietą wysłaną w przestrzeń kosmiczną. Jak mówili indyjscy przedstawiciele IORK, miałaby ona ważyć więcej niż 200 dorosłych słoni azjatyckich. I chociaż to porównanie wydaje się być zabawne, tak dla Indii data 5 czerwca 2017 roku zostanie zapamiętana na długie lata. Bowiem to właśnie tego dnia odniesiono ogromny sukces w zakresie indyjskich misji kosmicznych.

Rzecz jasna, obiektem największego zainteresowania jest ładunek, który Indusi mają zamiar umieścić na ziemskiej orbicie. GSAT 19, czyli 3,2-tonowy satelita wystrzelony z wyspy Śriharekota w Andhra Pradeś, ma rozpoczynać zupełnie nową erę dla Indii. Warto wspomnieć, że wraz z nim w kosmos wzleci aż 103 dodatkowych satelitów. Wszystko to celem usprawnienia rozwijającego się biznesu telefonii komórkowej i internetu mobilnego. Cały projekt zajął indyjskim konstruktorom 15 lat i pochłonął około 46 milionów dolarów amerykańskich. Niemniej jednak nie to jest istotą wydarzenia z dnia 5 czerwca.

Indie bardzo poważnie wkroczyły do międzynarodowego współzawodnictwa w przestrzeni kosmicznej. Zgodnie z doniesieniami napływającymi ze strony internetowej ndtv.com, w przyszłości rakieta ma wynieść poza orbitę ziemską indyjskich astronautów, pierwszych w historii. Indusi pokazują, jak bardzo nie boją się rywalizacji z Chinami, USA i Rosją, i są gotowi zainwestować ogromne pieniądze celem rozwoju swojej misji kosmicznej. Na dzień dzisiejszy cytowane wcześniej źródło twierdzi, że takiego typu przedsięwzięcie będzie kosztowało rząd 4 razy więcej niż projekt GSLV Mark III. Gdyby IORK otrzymała odpowiednie finansowanie, to indyjskich astronautów moglibyśmy zobaczyć w przestrzeni za około 7 lat. Podobno rolę pioniera miałaby otrzymać kobieta, ale szczegółów nie podano jeszcze w żadnym z portali internetowych. (as)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here