Nowe życie dla 8-letniej dziewczynki

409

Lekarze ze szpitala Vadilal Sarabhai w Ahmadabadzie z powodzeniem przeprowadzili skomplikowaną operacje rekonstrukcji przełyku na 8-letniej dziewczynce, która wypiła kwas.

Neha Ramprakaś, zamieszkująca dzielnice Mau w stanie Uttar Pradeś mając 18 miesięcy przypadkowo wypiła kwas. Uszkodzenie było tak duże, że dziewczynka nie mogła nawet połknąć własnej śliny – substancja, którą spożyła, poważnie uszkodziła jej przełyk na długości ok. 20-22cm, pozostawiając jedynie 1 cm nienaruszony w górnej części. Od tego czasu przez sześć lat była karmiona płynną żywnością, podawaną przez rurkę przymocowaną do jelita. Rodzice bali się wysłać dziewczynkę do szkoły czy zezwolić na zabawy z rówieśnikami, gdyż rurka mogła zostać uszkodzona.

Rodzina Nehy szukali pomocy w indyjskich szpitalach w Uttar Pradeś i Gudźaracie, ale bezskutecznie, gdyż operacja na dziecku z dużą niedowagą (dziewczynka miała zaledwie 19,5 kg.) niosła za sobą duże ryzyko. Wreszcie dwa miesiące temu dziewczynka została przyjęta do szpitala Vadilal Sarabhai i ostatecznie 9 maja lekarze na czele z dr. Hasmukhem Vorą podjęli się tego wyzwania. Operacja trwająca pięć godzin polegała na pobraniu fragmentu jelita cienkiego i zastąpieniu nim przełyku, tworząc połączenie między ustami a żołądkiem.

15 maja dziewczynka po raz pierwszy od sześciu lat sama spożyła swój pierwszy pokarm, a już w czwartek 25 maja została wypisana do domu. Rodzice Nehy nie potrafią wyrazić słowami radości, która która im towarzyszy oraz wdzięczności lekarzom, którzy mimo ogromnego ryzyka podjęli wyzwanie.

(kc)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here