Sankcje dyscyplinarne przeciwko społeczności LGBT w Indonezji

441

Bycie osobą homoseksualną w Indonezji stało się niebezpieczne w mniej niż 18 miesięcy. Policyjne naloty, ataki członków samozwańczej straży obywatelskiej oraz nawoływanie do zakazania stosunków homoseksualnych i traktowanie ich jako przestępstwo, stało się nagle codziennością dla Indonezyjskiej społeczności LGBT.

„Indonezyjscy homoseksualiści są wykończeni, jaki i przerażeni”  podaje Kyle Knight, przedstawiciel Human Rights Watch. Dodaje również, że czegoś takiego aktywiści walczący o prawa osób homoseksualnych jeszcze nie widzieli.

Indonezja to największa muzułmańska republika, często była nazywana bastionem tolerancji wśród stale rosnącego konserwatyzmu pośród innych państw wyznających islam. Jednak teraz wszystko się zmienia. Homoseksualiści są nie tylko napiętnowani werbalnie przez innych obywateli, nie cieszą się również aprobatą rządów regionalnych. Ustanawiają one specjalne regulaminy dotyczące społeczności LGBT na danym obszarze. W prowincji Aceh na przykład, służby cywilne zaaresztowały dwóch młodych mężczyzn pod zarzutem stosunków homoseksualnych. Służby wtargnęły do ich domu i brutalnie ich pojmały. Aceh jest jedyną prowincją w Indonezji, gdzie kontakty homoseksualne są zakazane.

Mimo, iż 93% obywateli Indonezji odmówiło zaakceptowania homoseksualizmu, to jednak, formalnie rzecz biorąc, jest on w tym kraju legalny. Co ciekawe, jak podaje Jonta Sragih, aktywista z Sumatry, jeszcze parę lat temu nikt z obywateli Indonezji nie zwracał na homoseksualistów zbyt wielkiej uwagi. Problem zaczął się w 2016 roku, kiedy znani indonezyjscy politycy nagle zaczęli krytykować społeczność LGBT. Ich opinię poparli z kolei szanowani w całym kraju lekarze, którzy oświadczyli, iż osoby homoseksualne mają problemy psychiczne.

Podsumowując, trudno jednoznacznie określić, gdzie tak naprawdę ma swoje korzenie prześladowanie i napiętnowanie homoseksualistów w Indonezji. Z pewnością jednak ma to szeroki związek z konserwatywnym islamem. Według Kyle’a Knighta ten problem może być rozwiązany tylko wtedy, gdy na czele indonezyjskiego rządu staną tolerancyjne i otwarte na dialog osoby. Przedstawiciele indonezyjskiej społeczności LGBT wciąż nie tracą nadziei w oczekiwaniu na lepsze jutro. Pragną, aby obywatele ich kraju mieli większe pojęcie o osobach homoseksualnych i by nie uważali ich za zagrożenie.

(ww)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here